TĘTNO – pracowania na rzecz doskonalenia umiejętności

Sala czarna Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
obowiązują zapisy: badaniamozliwosci@gmail.com

01.12. / godz. 18:00
Różnij się! Poznaj siebie
PAWEŁ KORBUS – NIE CHODZI O SKORUPĘ SŁÓW – PERFORMATYWNE WARSZTATY JĄKANIA

Nie chodzi o skorupę słów, chodzi o sam umysł (…) można powtórzyć za Antoinem Artuadem, ale właściwie chodzi tu o ciało/umysł i wszystkie nasze – budujące tożsamość struktury psychofizyczne. W czasie warsztatu pracować będziemy na napięciach i zaciskach w ciele, które prowokują określone zachowania i stany. Zastosujemy metody wywiedzione z jąkania, które traktowane będzie jako środek integracji/dezintegracji osoby wypowiadającej i tekstu. Podejmiemy próbę wejścia w patologiczny stan mowy zawierający w sobie dojmujące połączenie głosu i ciała. Na poziomie fizycznym, poprzez pracę z napięciami mięśni, ruchem spastycznym, pauzami, zawieszeniami, zacięciami sprawdzimy w jakie performatywne kierunki może nas to zaprowadzić. Nie chodzi o zbudowanie pokazu czy jakiejkolwiek skończonej formy, ale o doświadczenie, poznanie i pracę na zestawionych ze sobą sprzecznych energiach i ambiwalencji odczuwania. Sprawdzimy jak jąka się głos, jak jąka się ciało i umysł, gdzie przebiegają połączenia, jak i czy można tym sterować lub wykorzystać w inny sposób.

02.12. / godz. 18:00
Edukacja dla improwizatorów
KAMIL SZUSZKIEWICZ – PRZYRODA JAKO KOMPOZYTORKA

Spróbujmy trochę się oduczyć ludzkiej pychy. Zapomnijmy, jak grać „poprawnie” i jak „dobrze wypaść”. Ale to nie koniec. Musimy też zapomnieć o „swobodnej improwizacji” i o „wyrażaniu siebie”. Użyjemy terenowych nagrań przyrody jako rodzaju partytury. Postaramy się usłyszeć, jak posługują się dźwiękiem inne gatunki, i czego możemy się od nich nauczyć. Być może pozwoli nam to usłyszeć ludzką muzykę na nowo. Na warsztaty zabierz swój instrument!

03.12. / godz. 18:00
Pomiędzy awangardą a tradycją – wykład praktyczny
JACEK MAZURKIEWICZ – AWANGARDA – OBSERWACJE

Punktem wyjścia będzie rys historyczny, punkt widzenia muzyka. Określimy czym jest i czy awangarda jest dziś potrzebna? Co awangarda daje muzykowi? Całość prezentacji będzie podparta przykładami, ułożona w konkretnym kontekście. Na koniec próba sił. Na warsztaty zabierz swój instrument!

04.12. / godz. 18:00
Moduł artystyczny
JACEK MAZURKIEWICZ – 3FoNIA

Jednoosobowy projekt muzyczny Jacka Mazurkiewicza, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas – naturalny, bądź preparowany. Podczas 3FoNII można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

godz. 20:00
Let’s meet again – JAM SESSION – TĘTNO IMPROWIZACJI MUZYCZNYCH CZ.I

Zapraszamy improwizatorów/ instrumentalistów/ artystów z przeróżnych przestrzeni muzycznych na spotkanie dźwiękowe w swobodnej, podniosłej atmosferze wspólnego tworzenia. Formuła improwizacji muzycznej w naszym mniemaniu nie podlega klasyfikacji gatunkowej, a różnorodność gatunkowa znacznie urozmaica ten proces. Spotkanie jest zaplanowane jako naturalne przedłużenie warsztatów trębacza Kamila Szuszkiewicza. Jam session będzie przebiegał w sposób zapożyczony od angielskiego kolektywu Noise Upstairs czyli „losowanie z kapelusza”. >kontakt: lukapro@gmail.com

09.12. / godz. 18:00
Edukacja dla improwizatorów
PIOTR ŁYSZKIEWICZ – CISZA JAKO NAJWYŻSZA FORMA MUZYKI

Granie na instrumencie to medytacja. Wciąż zadaję sobie pytanie czym jest dla mnie muzyka? Dlaczego tak wielki wpływ potrafi wywierać na słuchacza? Jakim cudem granie z odpowiednimi dla nas ludźmi wyzwala zjawisko synergii, dzięki któremu jesteśmy w stanie wydobyć z siebie niepowtarzalne dźwięki. Na warsztatach zajmiemy się aspektami dla mnie najistotniejszymi, czyli respektowaniu ciszy, skupieniu na formie przy jednoczesnej akceptacji entropii, szukani i rozwijani własnych technik wykonawczych, ostrzegani tego co się gra „tu i teraz” jako organiczną kompozycję, naciskiem na to żeby słuchać trzecim uchem poza wykonawstwem.
Podczas wspólnej dyskusji, stworzymy razem kilka krajobrazów dźwiękowych, nagramy je i omówimy. Na warsztaty zabierz swój instrument!

10.12. / godz. 18:00
Pomiędzy awangardą a tradycją – wykład praktyczny
PATRYK LICHOTA – ARCHEOLOGIA HAŁASU WOBEC WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI DŹWIĘKOWEJ

Podczas wykładu zaprezentuję szerokie w perspektywie historycznej i ontologicznej ujęcie praktyk związanych z intencjonalnym, twórczym hałasem. Pokażę również jak strategie hałasu stanowią subwersywne narzędzie wobec normatyzujących dyskursów związanych z muzyką i władzą. Wreszcie, przejdę do genezy zjawisk związanych ze współczesną sceną sound art, by wykazać genetyczne związki między nimi, a nieciągłymi, zatomizowanymi tradycjami hałasu.Na warsztaty zabierz swój instrument!

11.12. / godz. 18:00
Moduł artystyczny
PATRYK LICHOTA + MACIEJ POŁYNKO

Podczas prezentacji artyści będą eksplorować terytoria hałasu we współczesnej muzyce elektronicznej. Wydarzenie będzie również nawiązywać do obszaru technologii, który od lat stanowi przedmiot zainteresowania muzyków związanych ze sceną eksperymentalną. Jako instrumentarium zastosowane zostaną thereminy oraz komputery i autorski software. Duet do kontroli dźwięku wykorzysta zestaw sensorów odpowiadających na obecność w przestrzeni i monitorujących ciało.
Maciej Połynko – elektronika
Patryk Lichota – elektronika

godz. 20:00
Let’s meet again – JAM SESSION – TĘTNO IMPROWIZACJI MUZYCZNYCH CZ.II

Zapraszamy wszystkich miłośników głośnych dźwięków i nie tylko na spotkanie muzyczne o wyższym niż zwykle poziomie decybeli. Będzie bezkompromisowo, naturalnie I prawdopodobnie ciasno. Spotkanie jest zaplanowane jako naturalne przedłużenie warsztatów Piotra Łyszkiewicza z zakresu intuicyjnej improwizacji oraz Patryka Lichoty w temacie architektury hałasu. Koncepcyjnie będziemy zachęcać przybyłych instrumentalistów do odpuszczenia zwyczajowo używanych struktur muzycznych na rzecz swobodnego wyrażania energii. Dodatkowo jako występ otwierający nasze spotkanie zapraszamy na wydarzenie bezprecedensowe- występ projektu Rózgi Kolektyw. >Kontakt: lukapro@gmail.com

___________________________________

Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

organizator:
Fundacja Badania Możliwości

partner:
Centrum Kultury w Lublinie

kontakt: badaniamozliwosci@gmail.com
T. 662 707 586

informacje:
facebook.com/badaniamozliwosci
ck.lublin.pl

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Data
01.12.2021 18:00
Miejsce
- 12.12.2021 / Sala czarna Centrum Kultury w Lublinie
Bilety
wstęp wolny - obowiązują zapisy: badaniamozliwosci@gmail.com
wstęp wolny - obowiązują zapisy: badaniamozliwosci@gmail.com

Linki