OLD BREAKOUT – Muzycy legendarnej grupy Breakout | Tribute to Nalepa
Zapraszamy na kolejny wyjątkowy koncert, który przeniesie nas w świat blues-rocka. Będzie sentymentalnie, ale i energicznie.
Założycielem zespołu Breakout w 1968 roku był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. ”Gdybyś kochał, hej”.
W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie wystąpili na kilku koncertach w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka „Gdybyś kochał, hej!” dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów. W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu „Na drugim brzegu tęczy”. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich.
W roku 70 do zespołu dołącza harmonijkarz Tadeusz Trzciński, który nagrywa z BREAKOUT kolejno 4 najważniejsze płyty zespołu: „Blues”, „Mira”, „Karate”, „Ogień”. Do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się album ”Blues”.
W roku 1970 grupa coraz częściej była krytykowana przez media za muzykę pro-zachodnią i długie włosy. W końcu doprowadziło to do całkowitego zakazu emitowania utworów w radiu i telewizji. Jednak w marcu udało się nagrać płytę 70a. Rok później zespół wydał jedną ze swoich najlepszych płyt – Blues w składzie Tadeusz Nalepa (śpiew, gitara), Dariusz Kozakiewicz (gitara), Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna), Jerzy Goleniewski (gitara basowa), Józef Hajdasz (perkusja). W 1972 roku zespół nagrał kolejną płytę Karate. Po nagraniu płyty do zespołu dołączył na krótko wokalista Jan Izbiński. W 1973 roku odchodzi z zespołu Włodzimierz Nahorny, a muzycy nagrywają płytę solową Miry Kubasińskiej „Ogień”.
W latach 1973–1975 zespół jeździł na koncerty do ZSRR, NRD i Holandii.
Grupa BREAKOUT przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock&rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout jako pierwsza zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.
Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. W 2022 r obchodzimy 15 rocznicę śmierci artysty.
Skład zespołu Old Breakout:
Tadeusz TRZCIŃSKI (Breakout) – harmonijka, leader
Legendarny harmonijkarz i ostatni BREAKOUT z pierwszych i jednocześnie najlepszych płyt zespołu. Postać wyjątkowa w branży muzyki rozrywkowej, a szczególnie rockowej i blues-rockowej. Znakomity muzyk harmonijkarz, a także wokalista. Od lat kojarzony z grupą BREAKOUT. Będąc członkiem tego zespołu uczestniczył w nagraniu najważniejszych płyt: BLUES BREAKOUT, MIRA, KARATE i OGIEŃ.
Doświadczenia zdobyte w trakcie współpracy z zespołem, a także innymi grupami, jak choćby popularną w latach 60-tych warszawską grupą PIĘCIU, pozwoliły mu na kolejną twórczą specjalizację. Od lat jest uważany za jednego z najlepszych w Polsce realizatorów dźwięku scenicznego, w najbardziej prestiżowych i największych krajowych salach koncertowych. Właśnie jako reżyser dźwięku przez wiele lat był głównym realizatorem wrażeń akustycznych Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Nagłaśniał tam wiele gwiazd największego, światowego formatu, takich jak – Jose Feliciano, Charles Aznavour, Johnny Cash, Shirley Bassey czy Karel Gott. Jako reżyser dźwięku przemierzył także wiele krajów nagłaśniając polskie gwiazdy estrady – Irenę Santor, Annę Jantar, Ewę Bem, Krystynę Prońko, Krzysztofa Krawczyka, Bogusława Meca, Czerwone Gitary oraz światowe super grupy, jak choćby kultowy Nazareth w Rosji. Współpracował z zespołami: Perfect, Lady Pank, Oddzieł Zamknięty, Bajm. Wielokrotnie był reżyserem dźwięku naszego największego i cenionego na całym świecie festiwalu Jazz Jamboree. Za doskonałe brzmienie swojego koncertu w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, dziękował mu osobiście sam Ray Charles. Tadeusz Trzciński współpracował także przy realizacji dźwięku w trakcie jedynego, polskiego koncertu Michaela Jacksona na warszawskim Bemowie. Natomiast od 2013r możecie Państwo tego znakomitego muzyka i realizatora, zobaczyć i usłyszeć ponownie po drugiej stronie stołu mikserskiego, jako członka supergrupy – OLD BREAKOUT.
Bogusław Maciej KUBICKI (Breakout) – gitara basowa
Z racji tego, że ojciec był profesorem muzyki (skrzypce) kontakt z muzyką miał od dzieciństwa. Uczył się gry na skrzypcach, gitarze i gitarze basowej. Jako muzyk zaczynał swoją przygodę sceniczną z warszawskim zespołem rockowym Motyw blues i Eden. Koncertował w kraju i zagranicą. Muzyk sesyjny. Współpracował m.in. z Izą Trojanowską (płyta), Lidką Stanisławską (płyta), Ireną Jarocką (płyta), Jerzym Grunwaldem i zespołem Apokalipsa, Romkiem Czystawem, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem, Markiem Surzynem. Od 1978 roku grał w zespole Breakout, Z Tadeuszem Nalepą nagrał płytę „To mój blues”.
Marcin KOŁDRA (Old Breakout) – śpiew, gitara
Gitarzysta, wokalista, bluesman. Od wielu lat na muzycznej scenie. Pod dużym muzycznym wpływem Tadeusza Nalepy i jego twórczości. Brał udział w wielu projektach, miedzy innymi z J. Styczyńskim (Dżem), R. Sygitowiczem (Perfect), M. Tymkoffem (Wanda i Banda), G. Kuksem (Riders) i wielu innych. Na swoim koncie posiada 20 nagranych płyt. Jest zaangażowany w słowno muzyczne projekty profilaktyczne: „Dopóki masz wybór” i „Jutro jest pełne nadziei”, poruszające miedzy innymi problemy uzależnień wśród młodzieży. Od wielu lat uczy grać na gitarze. Współpracuje od 1999r z zespołem 6L6Band, od 2005r z zespołem Sto%, od 2013r z Jarosławem Wajkiem (Oddział Zamknięty).
Sławek BURAKOWSKI (Trace) – gitara elektryczna
Gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów. Miłośnik dobrej kultury i sztuki. Ceni przede wszystkim artystów szczerych i prawdziwych. Na codzień nauczyciel muzyki w szkole. Grał w wielu zespołach zajmujących się szeroko pojętą muzyką amerykańską: bluesem, folkiem, country. Na scenie muzycznej od 1995 roku. Grał m.in na „Olsztyńskich nocach bluesowych” z zespołem NBB. Od 2005 roku członek formacji Tamersajm, m.in „Gdynia blues festiwal”. Od 2009 roku występuje z zespołem Trace, z którym kilkukrotnie grał m.in na „Pikniku Country” w Mrągowie, jak również w rezydencji Ambasadora USA w Polsce, aby swoją muzyką uczcić Święto Dziękczynienia 4 lipca. Z zespołem Trace nagrał autorską płytę „Miejsca które znam”. Jest autorem części piosenek a także producentem płyty. Wystąpił również jako basista i gitarzysta na płycie pt: „Pascudne” i EPce „Marszczuk miś” zepołu Jedenu.
Łukasz BILIŃSKI (Kwiat Jabłoni) – perkusja
Zawodowy perkusista, wychował się w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Już jako dojrzały muzyk ukończył szkołę muzyczną, żeby pogłębić swoją wiedzę. Człowiek wielu talentów! Gra również na pianinie, komponuje własną muzykę. Dzięki swojej wszechstronności i otwartości współtworzył i współtworzy wiele projektów muzycznych z pogranicza różnych gatunków muzycznych. Perkusista zespołu Kwiat Jabłoni.
- Data
- 12.02.2022 19:00
- Miejsce
- Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie
- Bilety
- 70 zł normalny
- 60 zł ulgowy
- Bilety online
- https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-1214-old-breakouttribute-to-nalepa-72548?id=378704#overall
- Kasa czynna
- czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00 oraz przed każdym biletowanym wydarzeniem.