Jerzy Małek Black Sheep

W skład zespołu wchodzą utytułowani polscy muzycy jazzowi mający za sobą wieloletnią współpracę z legendami jazzu polskiego i światowego: saksofonista Radek Nowicki, pianista Piotr Wyleżoł, basista Max Mucha oraz perkusista Sebastian Frankiewicz. Muzyka to fuzja wielu stylów muzycznych połączonych ze sobą nieposkromioną jazzową improwizacją. W warstwie harmonicznej usłyszymy rozbudowane modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której cechą charakterystyczną jest impresjonistyczne rozbudowywanie formy. Ta cecha pozwala łączyć elementy jazzu nowoczesnego z innymi gatunkami muzycznymi lub też ich elementami, które wprawne ucho rozpozna po chwili. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć już po pierwszym przesłuchaniu, co powoduje że muzyka, pomimo swego wysublimowania staje się komunikatywna nawet dla niewyrobionego odbiorcy. I wreszcie warstwa rytmiczna, bardzo bogata, balansująca pomiędzy jazzem, hip popem oraz rockiem alternatywnym spaja cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję tego stylu muzycznego.

Jerzy Małek – trumpet
Radek Nowicki – sax
Piotr Wyleżoł – piano
Max Mucha – bass
Sebastian Frankiewicz – drums
Jerzy Małek Jerzy Małek to wyjątkowy polski trębacz i kompozytor jazzowy. Ceniony wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku
oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ostatnich dwóch dekadach zdobył uznanie jako twórca
własnej muzyki, lider autorskich projektów oraz sideman. Dzięki współpracy z takimi artystami jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt, Marek Dyjak i innymi artystami należącymi do czołówki polskiej sceny muzycznej, dał się poznać – jako znakomity trębacz, kompozytor i aranżer.
W 2000 roku Jerzy Małek zadebiutował krążkiem „By Five” [wyd. JazzForum] zdobywając uznanie krytyków i popularność wśród fanów jazzu. W kolejnych latach ukazało się sześć albumów artysty: „Gift” 2002, „Spirit of the time” 2004, „Bop Beat” 2005, Air [wyd. Universal] 2011, Stalgia [wyd.Kayax] 2015 oraz Forevelle [wyd. Kayax] 2017. W nagraniach i koncertach promocyjnych udział wzięli najwybitniejsi polscy jazzmani, a także gwiazdy jazzu amerykańskiego.
Oprócz działalności jazzowej Jerzy Małek ma na swoim koncie bogate doświadczenie w tworzeniu muzyki do teatru i filmów, czego najlepszymi przykładami są: ścieżka dźwiękowa do filmów „Huragan” 1928 i „Głupiec tu był” 1915 wyświetlanych podczas Festiwalu „Silent Movie Festival” w Warszawie, a także obrazu reżyserowanego przez Arka Bartosiaka „Powroty” według „Scen z życia małżeńskiego” Ingmara
Bergmana. Pomimo młodego wieku Jerzu Małek został już doceniony za całokształt działalności artystycznej zdobywając nominacje do Nagrody Fryderyk 2012r. w dwóch kategoriach: Najlepszy Kompozytor Jazzowy i Jazzowy Muzyk Roku.
Piotr Wyleżoł – Od lat uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Swoim ostatnim, entuzjastycznie przyjętym albumem „Human Things”, Piotr Wyleżoł pisze nowy rozdział w legendarnej serii wydawniczej Polish Jazz, wpisując się tym samym w panteon najwybitniejszych polskich jazzmanów w historii. Urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. Okrzyknięty „cudownym dzieckiem” kiedy wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena. Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do Kariery” – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice). Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. Piotr Wyleżoł występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkudziesięciu krajach świata. Poza płytami nagranymi jako lider i współlider, uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Od 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Radek Nowicki – jeden z najbardziej cenionych i najbardziej obiecujących saksofonistów tenorowych i sopranowych młodego pokolenia. Jest laureatem Monte Carlo Jazz Soloist Competition. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką (w projekciePeyotl), Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Grzegorzem Karnasem i Michałem Tokajem. W 2012 roku album jego tria „Pathfinder” był nominowany do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku.
Max Mucha – kontrabasista jazzowy, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, aktywny na polskiej i europejskiej scenie muzycznej. Współpracował bądź współpracuje z takimi muzykami, jak: Dominik Wania, Adam Pierończyk, Mateusz Pospieszalski, Maciej Obara, Kuba Płużek, Elias Stemeseder, Max Andrzejewski. Wystepowal na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days. Laureat wielu nagród na europejskich festiwalach, takich jak: Jazz Hoileaart w Belgii, Getxo Jazz w Hiszpanii czy Jazz Juniors.
Sebastian Frankiewicz – jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniewa Wegehaupta. Koncertuje z Lorą Szafran, Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Katarzyną Cerekwicką, Urszulą Dudziak, Bisquit, Grażyną Auguścik, Wojciechem Karolakiem, Januszem Skowronem. Ma na swoim koncie złotą płytę za projekt Pogadaj ze mną z tekstami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Nahornego. Występował na festiwalach jazzowych m.in. w Buenos Aires, Londynie, Wiedniu, Baku, St. Petersburgu, Tel Aviv`ie, Hawanie, Pekinie, Meksyku, Bukareszcie, Sibiu, Kiszyniowie, Moskwie, Kopenhadze. W 2012 trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, zostało nominowane do nagrody „Fryderyk”za debiutancką płytę Pathfinder. Od 2016 jest wykładowcą w klasie perkusji jazzowej na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Data
12.01.2019 19:00
Miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / Peowiaków 12
Bilety
35 zł / miejsca siedzące numerowane
Bilety online
https://tiny.pl/th465
Kasa czynna
10:00-19:00 od poniedziałku do piątku oraz na godzinę przed wydarzeniem / tel: 81 4666140 / mail: kasa@ck.lublin.pl

Linki