Jazz Bez Festiwal / Modern Music Weekend

JAZZ BEZ FESTIWAL / MODERN MUSIC DAY

Pomiędzy 6 a 7 grudnia sale Centrum Kultury w Lublinie wypełni Festiwal wyjątkowy. Jazz Bez objawi się w dwu odsłonach. Pierwszy dzień zostanie poświęcony zmarłemu w maju tego roku Markijanowi Ivaszczyszynowi – animatorowi kultury Lwowa, pomysłodawcy festiwalu Jazz Bez jako sieci, propagatorowi muzyki jazzowej po obu stronach granicy polsko – ukraińskiej. Drugi dzień, pod hasłem Modern Music Weekend, ukaże unikalne, najnowsze zjawiska obecne w muzyce współczesnej różnych gatunków.

⚫ 6.12. / PIĄTEK / Jazz Bez Festiwal
https://cutt.ly/we8oKa0 – 25 zł – bilet na dwa koncerty

🔴19:00 / Sala Widowiskowa CK / bilet: https://cutt.ly/we8oKa0
PKP Trio + Hnydyn + Kushniruk (PL/UA) – Tribute to Markijan
Piotr ”Łycha” Łyszkiewicz – tenor & soprano sax, electronics
Karol Gadzało – double bass
Piotr Gwadera – drums
Marcin Zabrocki – keys
Taras Kushniruk –guitar
Igor Hnydyn – drums

🔴 21:00 / Piwnice CK / bilet: https://cutt.ly/we8oKa0
Anesthesis Trio (PL) + Szuszkiewicz + jam session
Łukasz Prokop – drums
Jacek Steinbrich – bass
Tadeusz Cieślak – tenor sax, bass clarinet
Kamil Szuszkiewicz – trumpet

⚫ 07.12 / SOBOTA / Modern Music Day
https://cutt.ly/we8oKa0 – 25 zł – bilet na dwa koncerty

🔴18:00 / Sala Widowiskowa CK
Piotr Sałajczyk (PL) / Mikhel Poll (EE) – recital podwójny / wstęp wolny / koncert organizowany przez z OMIT „Rozdroża”
Piotr Sałajczyk – piano
Mihkel Poll – piano

🔴 20:00 / Piwnice CK / bilet: https://cutt.ly/0e8oZjW
LOTTO (PL)
Mike Majkowski – bass guitar
Łukasz Rychlicki – guitar, bass guitar
Paweł Szpura – drums

🔴 21:00 / Piwnice CK / bilet: https://cutt.ly/0e8oZjW
1988 (PL)
Przemysław Jankowiak – production, vocal

————————–————————–————————–————

⚫ 6.12. / PIĄTEK /
🔴 19:00 / Sala Widowiskowa CK / bilet:https://cutt.ly/we8oKa0
PKP Trio + Hnydyn + Kushniruk (PL/UA) – Tribute to Markijan
Zespół został powołany specjalnie na okazję oddania hołdu wielkiemu fanowi jazzu, założycielowi legendarnego klubu Dzyga we Lwowie oraz dyrektorowi Jazz Bezu Markijanowi Ivaszczyszynowi, który zmarł nagle w maju tego roku. Zespół tworzą wieloletni przyjaciele i wychowankowie Markijana z Polski i Ukrainy.

P.K.P. Trio – Sekcja rytmiczna o punkowych korzeniach daje mocną podstawę dla żywiołowej improwizacji saksofonu. Przejmujące granie na granicy noise’u w wykonaniu P.K.P. nie jest jednak pozbawione melodii. Czas na złapanie oddechu zajmują dźwięki przypominające nasłuchiwanie odgłosów z kosmosu. Warstwa tworzona przez instrumentarium tradycyjnego trio jazzowego wzbogacana jest ponadto o elektronikę i niekonwencjonalne źródła dźwięku.

Igor Hnydyn – najlepszy ukraiński perkusista młodego pokolenia, współzałożyciel Lwowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Współczesnej, a także Wydziału Jazzu Lwowskiej Akademii Muzycznej. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali i laureat konkursów – zarówno perkusyjnych, jak i jazzowych. Igor od lat realizuje założenie integracji środowisk muzycznych Polski i Ukrainy.

Taras Kusniruk – jeden z czołowych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia na Ukrainie. Związany z lwowskim klubem Dzyga oraz festiwalem Jazz Bez. Członek licznych zespołów tj. Mark Tokar Belveder Group, ShockolaD, Lviv Hammond Trio. Wielokrotnie występował na zagranicznych i ukraińskich festiwalach.

Piotr ”Łycha” Łyszkiewicz – tenor & soprano sax, electronics
Karol Gadzało – double-bass
Piotr Gwadera – drums
Marcin Zabrocki – kays
Taras Kushniruk –guitar
Igor Hnydyn – drums

🔴 21:00 / Piwnice CK / bilet: https://cutt.ly/we8oKa0
Anesthesis Trio (PL) + Szuszkiewicz + jam session
Anesthesis Trio – zespół stworzony z najbardziej aktywnych muzyków na lubelskiej scenie jazzu ekperymentalnego. Ich muzyka wymyka się klasyfikacjom gatunkowym. Oparta jest na zasadzie fusion, czyli miksowi równych stylów tj. jazz, punk, noise, funk a wszystko w improwizowanej odsłonie. Do zespołu dołączy kompozytor i trębacz Kamil Szuszkiewicz związany m.in. z zespołami Zebry a Mit, WIO, Profesjonalizm. Jest autorem dwóch płyt solowych – „Istina”, „Robot Czarek” oraz licznych kooprodukcji. Najczęściej współpracuje z Rayem Dickaty’im, Marcinem Maseckim, Wojtkiem Traczykiem, Piotrem Zabrodzkim, Hubertem Zemlerem, Fredem Frithem, Janem Jelinkiem, Piotrem Kurkiem, Tadeuszem Sudnikiem i wieloma innymi.

Łukasz Prokop – drums
Jacek Steinbrich – bass
Tadeusz Cieślak – tenor sax, bass clarinet
Kamil Szuszkiewicz – trumpet

⚫ 07.12 / SOBOTA / bilet: https://cutt.ly/0e8oZjW
🔴 18:00 / Sala Widowiskowa CK / wstęp wolny
Piotr Sałajczyk (PL) / Mihkel Poll (EE) – recital podwójny
koncert organizowany przez OMIT „Rozdroża”

Piotr Sałajczyk – pianista, kameralista, pedagog. Przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Artysta został nominowany do Paszportów Polityki (2017). W kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. Współpracuje m.in. z Royal String Quartet, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Pianista prowadzi bogate życie koncertowe m.in. występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovia, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige. Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio czy HR2. Na koncercie w Lublinie artysta zaprezentuje kompozycje:
Karol Szymanowski – Szeherezada z cyklu Maski op. 34,
Władysław Szpilman – Życie maszyn,
Aleksander Tansman – Trois Preludes en forme de Blues Mieczysław Wajnberg – II Sonata fortepianowa op. 8

Mihkel Poll urodził się w Tallinie w 1986 roku. Studiował na Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, gdzie jego profesorem był Ivari Ilja, oraz w Londyńskiej Guildhall School of Music and Drama w klasie Ronana O ́Hory. Obecnie doktoryzuje się w macierzystej uczelni pod kierownictwem Ivariego Ilji. Mihkel Poll wygrał liczne międzynarodowe konkursy, zdobywając między innymi Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rina Sala Gallo we Włoszech, Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tallinie. Pianista występował na scenach Europy oraz Ameryki. W 2013, Mihkel Poll wydał swój debiutancki album w fińskiej wytwórni Ondine zatytułowany 20th Century Piano, zawiera kompozycje Ravela, Szostakowicza, Mosołowa, Ligetiego oraz Tulve. We wrześniu 2015 ukazała się kolejna płyta pianisty, wydana przez DUX Records. Na album składają się utwory Enescu, Bartóka, Tüüra oraz Kõrvitsa. W styczniu 2016 miał miejsce debiut Mihkela Polla z orkiestrą w USA, zaś rok 2017 przyniósł koncerty z orkiestrami z Wielkiej Brytanii, Estonii, Polski oraz Rumunii, jak również serię recitali solowych, promujących jego najnowszą płytę. Na koncercie w Lublinie artysta zaprezentuje kompozycje:
Eduard Tubin – Sonata nr 2 Nordic lights
Erkki-Sven Tüür – Sonata fortepianowa
Tõnu Kõrvits – Hymn to the invisible wind – kantele

🔴 20:00 / Piwnice CK / bilet: https://cutt.ly/0e8oZjW
LOTTO (PL)
Zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzech kreatywnych muzyków, eksplorujących granice takich gatunków jak improv, country, noise, minimalizm, tworzą muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Jak dotąd wydali cztery albumy: ASK THE DUST (lado ABC, 2014), następnie ELITE FELINE (Instant Classic, 2016), który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. Większość rankingów wymieniało tą płytę w swoich zestawieniach na wysokich pozycjach, min. Nowa Muzyka, Noise Magazine, słuchacze audycji HCH, Polifonia, Gazeta Magnetofonowa. Trzecia płyta zespołu zatytułowana VV (Instant Classic, 2017) przyniosła nowe rozwiązania brzmieniowe. Muzyka zawarta na tej płycie kieruje zespół w nowe rejony, zmieniło się też instrumentarium. Kilka miesięcy temu wyszła Epka PIX (Instant Classic, 2019) ukazująca inne oblicze zespołu, stworzona przy pomocy strzępków wcześniejszych nagrań i instrumentów elektronicznych. Jest to pierwszy w pełni studyjny album zespołu. LOTTO zagrało wiele koncertów na festiwalach w polsce i zagranicą: UNSOUND Festival w Krakowie, OFF Festival w Katowicach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Jazz Jantar w Gdańsku, Nickelsdorf Konfrontationen w Austrii, Avant Art Wrocław / Warszawa, Umlaut Festival w Paryżu, Solidarity of Arts w Gdańsku i wielu innych.

Mike Majkowski – bass guitar
Łukasz Rychlicki – guitar, bass guitar
Paweł Szpura – drums

🔴 21:00 / Piwnice CK / bilet: https://cutt.ly/0e8oZjW
1988 (PL)
1988 (Przemysław Jankowiak) – Pochodzący ze Szczecina, mieszkający obecnie w Gdyni producent, kompozytor, muzyk. Współtwórca duetu Syny, z którym wydał dwie płyty „Orient” oraz „Sen”. Autor solowej płyty „Gruda”. Pracował z wieloma czołowymi postaciami polskiej sceny hiphopowej oraz niezależnej, z jego produkcji korzystali m.in. Lotto, Pezet, Rosalie., Włodi, Jetlagz, czy Kristen. Primeshit Quality.
Przemysław Jankowiak – production, vocal

Data
06.12.2019 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie
Bilety
6.12. - bilet dzienny / 25 zł
7.12. - bilet dzienny / 25 zł
Bilety online
https://tiny.pl/tnxcn
https://tiny.pl/tnxcv