9. Lublin Jazz Festiwal / Aga Derlak Trio (PL)

Aga Derlak Trio to laureatka nagrody Polskiej Akademii Fonografcznej – FRYDERYK 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Pianistka i kompozytorka. Kształciła się u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. To laureatka wielu prestiżowych nagród zdobywająca szerokie uznanie polskiej publiczności oraz środowiska jazzowego. Zespół powstał w 2013. Wszyscy muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykonują autorskie kompozycje, które są wypadkową licznych inspiracji oraz własnych doświadczeń muzycznych. Aga Derlak Trio zostało nagrodzone na licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Są laureatami konkursu Jazz Juniors (2013), Przeglądu Zespołów Jazzowych z Gdyni (2013). Aga otrzymała nagrodę indywidualną na słynnym Krokus Jazz Festival (2014, Czech Jazz Contest (2015) oraz Zilina International Jazz Competition (2016). Zespół w 2015 roku wydał debiutancką płytę “First Thought” sygnowaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia. To wytwórnia wydająca takie gwiazdy jak m.in.: Paweł Kaczmarczyk, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł. Płyta zyskała szereg pozytywnych recenzji w Polsce i za granicą. Pochlebne informacje o albumie ukazały się na łamach Jazz Forum, Jazz Press oraz brytyjskiego magazynu JazzWise. Najważniejszym wyróżnieniem albumu jest nagroda Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016. Na wiosnę 2017 ukaże się najnowszy album zespołu. W ramach koncertu na 9. Lublin Jazz Festiwalu zespół wystąpi z gościem specjalnym na perkusji, w składzie:

Aga Derlak – piano
Tymon Trąbczyński – double bass
Łukasz Żyta – drums

Łukasz Żyta – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998) Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996), jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998) .Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odra we Wrocławiu (1998). Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in. Janusz Muniak , Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Andrzej Cudzich, Grzegorz Nagórski, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Aga Zaryan, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Ewa Bem, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Greg Osby, Gary Thomas, Chris Cheek, Dino Saluzzi, Dan Tepfer, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Tuna Otenel, William Galison, Steve Logan i in. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Nagrał ponad 30 płyt.

Tymon Trąbczyński – Pochodzący z Warszawy kontrabasista jest absolwentem wydziału jazzu w szkole muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie uczył się u takich kontrabasistów jak Zbigniew Wegehaupt, Adam Cegielski i Andrzej Święs. Obecnie studiuje na  Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu pod kierownictwem Michała Barańskiego. Razem z zespołem Aga Derlak Trio był laureatem nagrody Fryderyk w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku, zdobywcą II miejsca na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie oraz finalistą konkursów Czech Jazz Contest, Krokus Jazz Festival, Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdańskiego Sax Clubu i Azoty Jazz Contest. Z zespołem Zbigniew Namysłowski Super Band grał na dwóch edycjach festiwalu Jazz Rally w Dusseldorfie. Występował m.in na takich festiwalach jak Letny Hudobny HevHetia Festival w Koszycach i Bratysławie, Sopot Molo Jazz Festiwal i Brno Jazz. Laureat t nagrody Swingującego Kruka w konkursie będącym częścią festiwalu Hot Spring Jazz w Częstochowie oraz zdobywca „Złotej Tarki” na Old Jazz Meetings 2016.

Data
22.04.2017 18:30
Miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Bilety
bilety całodniowe upoważniają do uczestnictwa we wszystkich koncertach wieczoru: 80 zł bilet / miejsca siedzące numerowane
Bilety online
https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2702654/buy/1
Kasa czynna
10.00-19.00 od poniedziałku do piątku oraz na godzinę przed wydarzeniem / tel. 81 4666140

Linki