10. Lublin Jazz Festiwal / Śpiewnik Nahornego Made in #jazzUMCS (PL)

Śpiewnik Nahornego Made in #jazzUMCS (PL)

W ramach ocalania od zapomnienia najwybitniejszych osiągnięć polskiej muzyki rozrywkowej organizatorzy Lublin Jazz Festiwalu zapraszają na program „Śpiewnik Nahornego”. Jego przygotowaniem zajmuje się Mariusz Bogdanowicz wraz ze studentami kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie. W koncercie wystąpi Włodzimierz Nahorny, kompozytor i legenda polskiego jazzu. Piosenki Włodzimierza Nahornego, podobnie do jego kompozycji jazzowych, stanowią trwałe dziedzictwo polskiej muzyki popularnej i przez lata stały się odpowiednikiem amerykańskich standardów, wielokrotnie wykonywane i reinterpretowane przez kolejne pokolenia muzyków. Projekt „Śpiewnik Nahornego” wpisuje się także w ideę angażowania do poważnych działań artystycznych studentów kierunku artystycznego, którzy w ten sposób zdobyć mogą swoje pierwsze szlify sceniczne, występując u boku profesjonalistów.

Najlepsi wokaliści studiujący na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS zaśpiewają piosenki Włodzimierza Nahornego. W programie znajdzie się dwanaście piosenek Mistrza do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Będzie słynny „Jej portret”, „Księżyc nad Kościeliskiem” i „Czas rozpalić piec”.

Jest to muzyka na wskroś oryginalna, nie mająca sobie równej. Najwyższej próby poziom artystyczny idzie w parze z fenomenem popularności. Piosenka „Jej portret” od lat stanowi niedościgniony wzorzec gatunku. Sztuka ambitna a jednocześnie zrozumiała i komunikatywna.

Opiekunem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest dr hab. Mariusz Bogdanowicz. Pierwszy koncert „Śpiewnik Nahornego made in #jazzUMCS” odbył się w kwietniu 2017.

Włodzimierz Nahorny – piano
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums

wokaliści Wydziału Artystycznego UMCS Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa:

Anna Michałowska
Paulina Głuszek
Katarzyna Motyka
Aleksandra Rudzińska
Martyna Sabak
Magdalena Sałamacha
Monika Szymczyk
Bartłomiej Kawałek
Łukasz Kukiełka
Tomasz Wiśniewski

Włodzimierz Nahorny – pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke’a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, kolejno, w 1972 i 1973 r. Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od debiutu wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych dokonań. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu.

Mariusz Bogdanowicz – kontrabasista, kompozytor, lider, pedagog, producent, wydawca i publicysta. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma w swoim dorobku cztery autorskie płyty: Back to the Bass(1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013) i Przy Tobie (2016). Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. W latach 1982-84 współtworzył słynny Heavy Metal Sextet. W 1991r. sformował swój pierwszy zespół. Formacje MB grają wyłącznie kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. W 2016 roku ukazała się płyta Przy Tobie – Mariusz Bogdanowicz – piosenki z utworami do słów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Marka Gaszyńskiego. Mariusz Bogdanowicz od ponad dwudziestu gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował m.in. z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Brał udział w spektaklu Kobieta z widokiem na taras Stanisława Tyma. Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Jest producentem i wydawcą fonograficznym. Prowadzi wydawnictwo Confiteor. Zajmuje się publicystyką. Pisze felietony pt. Basista prawdę ci powie (Top Guitar, Muzyk). Prowadzi radiowe audycje autorskie. 2004-2014 – Jazz Travels, od 2015 – Jazz dla ludzi (Radio JAZZ.fm). Od 2006 wykłada na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS, gdzie jest adiunktem. Prowadzi kasę kontrabasu, gitary basowej, zespoły instrumentalne. Od 2017 uczy także na nowo otwartym kierunku jazzowym w Szkole Muzycznej II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, liryczna i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym swoje własne, oryginalne brzmienie.

Piotr Biskupski – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego. Muzyk wszechstronny poruszający się swobodnie tak w klasyce, jazzie jak i muzyce popularnej. Od ponad dwudziestu gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Janusz Strobel, Artur Dutkiewicz a ponadto z Richard Ross, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Bill Molenhof, Susan Weinert, Vadim Brodski. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 35 płyt. Jest wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym pełniącym funkcję kierownika Katedry Jazzu. Na tym samym stanowisku prowadzi zajęcia również w Akademii Muzycznej w Łodzi, pełniąc funkcję kierownika zakładu perkusji. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Pisuje do fachowych czasopism muzycznych, m.in. Muzyk, Top Drumer. Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się instrumentem nie tylko rytmicznym. Potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów. Od ponad trzydziestu lat, wraz z Mariuszem Bogdanowiczem tworzą jedną z najbardziej cenionych sekcji rytmicznych w Polsce. Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej ((Złota Tarka, Jazz nad Odrą). Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej „Gloria Artis”.

Data
15.04.2018 19:00
Miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Bilety
bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie od 15 marca 2018 r.
Bilety online
niedostępne
Kasa czynna
10:00-19:00 od poniedziałku do piątku oraz na godzinę przed wydarzeniem / tel: 81 4666140 / mail: kasa@ck.lublin.pl

Linki