I Lublin Jazz Festiwal / Zimpel / Tokar(UA) / Eisenstadt (USA)

Archiwum koncertów z roku 2009-2012 można znaleźć na stronie lublinjazz.blox.pl

„O tajemniczym podziemnym tunelu łączacym krakowską „Alchemię ” i Chicago mówi się za kulisami już od dawna. Muzycy z tego miasta grają tutaj licznie, często i chętnie. O tym braterstwie miast piszę nie przez przypadek bo to właśnie w „Alchemii ” nagrano dźwięki, które znajdują się na tej płycie. Ale, ironią losu, jej bohaterem jest poznaniak – Wacław Zimpel.

Basklarnet to instrument z równym powodzeniem odnajdujący się w klimacie ludycznej groteski, jak i na gruncie nobliwej, poważnej kameralistyki. Zimpel oscyluje między tymi biegunami, sięgając po frywolne zagrywki, jak i pełne zadumy motywy. Jego partie, iście karkołomnymi, nie stroniącymi od sonorystycznych eksperymentów figurami obudowuje Daisy
Łukasz Iwasiński -Zimpel bez granic, Przekrój, 17.11.2008
Przyjemność sprawia obserwowanie rozwoju kariery tego muzyka. Rok temu postać właściwie nieznana, dziś (po koncertach z Dragons 1976, Aramem Sheltonem, Kenem Vandermarkiem i Mikołajem Trzaską) chyba najciekawsza nowa postać na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Decyzja o nagraniu materiału na płytę w składzie klarnet – perkusja świadczy również o gotowości podejmowania artystycznego ryzyka.
Bartek Adamczak – Zimpel / Daisy – Four Walls, www.diapazon.pl, 12.12.2008
http://www.diapazon.pl/PelnaWiadomosc.php?bn=Recenzje&Id=1908

Zimpel to nadzieja współczesnego polskie-go free. Jeśli dwie płyty z jego udziałem: „The Light” i „Four Walls” znalazły się w trójce najlepszych polskich nagrań jazzowych portalu diapazon. pl, o czymś to świadczy. Do Lublina klarnecista zawita z Ukraińcem Markiem Tokarem i Amerykaninem Harrisem Eisenstadtem.
Paweł Franczak – Gwiazdy alternatywy, Kurier Lubelski, 21.03.2009
Wacław Zimpel jest klarnecistą i kompozytorem. Urodził sie 27 lipca 1983 roku. Na polskiej scenie muzycznej zadebiutował jako współtwórca jazzowej formacji „EMERGENCY”, poszukując własnych, oryginalnych środków wyrazu, opartych na tradycji jazzu i współczesnej muzyce klasycznej. Jego główną inspiracją jest tworczość takich artystów jak Eric Dolphy, John Coltrane, Ornette Coleman, Jimmy Giuffre, Anton Webern, Igor Strawiński. Poszukiwania muzyczne Wacława Zimpla skupiają się głównie na nowoczesnym podejściu do materiału dźwiękowego w improwizacji, wykorzystując dwudziestowieczne techniki kompozytorskie w prowadzeniu melodii i harmonii. Charakterystyczne dla jego muzyki jest również podejscie do brzmienia zespołu, poprzez oryginalne zestawienia instrumentów.

Wacław Zimpel występował w ramach projektow: „Mikołaj Trzaska Quartet „, Trzaska/Zimpel/Dys, Zimpel/Kusiołek, Clarinet Summit z Theo Jorgensmannem i braćmi Oleś. Wykonuje również kameralnie i solowo muzykę klasyczną. Współpracuje także z muzykami zza oceanu: Timem Daisym, Davem Rempisem, Aramem Sheltonem i Kenem Vandermarkiem.

Data
19.04.2009 18:00
Miejsce
Sala Nowa Centrum Kultury w Lublinie