7 Lublin Jazz Festiwal / Zbigniew Namysłowski Quintet

Jak zwykle sięgamy do korzeni muzyki jazzowej w Polsce, starając się zaznaczyć jej wyjątkowość jak i artystów, którzy zapisali się na kartach historii polskiego jazzu. Ich twórczość ma duży wpływ na muzyków młodego pokolenia, tą wymianę wartości będzie można zobaczyć i usłyszeć mi.in. za sprawą wybitnego zespołu Zbigniewa Namysłowskiego – Zbigniew Namysłowski Quintet:

Zbigniew Namysłowski – saksofony

Jacek Namysłowski – puzon

Sławomir Jaskułke – fortepian

Paweł Puszczało – bas

Grzegorz Grzyb – bębny

Zbigniew Namysłowski zaczynał od nauki gry na fortepianie, i wiolonczeli w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. To właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon, gdy wiolonczela poszła w odstawkę, był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Był liderem Modern Dixielanders.
Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Zagrał liczne koncerty na festiwalach i trasach, które dały mu szeroki rozgłos we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych w 1962, 1978, 1987 w Kanadzie, jak i Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, Kubie, Meksyku w latach 1989 i 1999, Brazylii, Kuwejcie, Szwecji, Austrii oraz  Południowej Afryce. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

Nagrał około 30 płyt autorskich. Wiele z nich wydanych za granicą. W Anglii „Lola” – pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju, „Song Of The Pterodactil” ze słynnym Tonym Williamsem (Miles Davis Quintet) na bębnach, we Włoszech „1,2,3,4…”, w Niemczech „Jasmin Lady”, „Live In Balver Hoehle”, w USA „Namyslovski” i „Air Condition”.

Płyty takie jak „Winobranie”, „Kuyaviak Goes Funky”, stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, oraz zostały uznane Płytami Wszech czasów w Polskim jazzie.

Zbigniew Namysłowski Quintet istnieje od 1963 roku. Pierwszy występ miał miejsce w Warszawie na festiwalu Jazz Jamboree w październiku 1963r. Od tego czasu rozpoczął się okres licznych tras koncertowych i festiwali w całej Europie. Pierwsza płyta Kwintetu to właśnie nagranie z tego pamiętnego koncertu J.J.’63. Potem w 1964 ukazały się dwie płyty studyjne. Jedna wydana w Polsce „Kwintet Zbigniewa Namysłowskiego”, a druga wydana w Anglii dla wytwórni DECCA pod tytułem „Lola”. Lola była pierwszą płytą polskiego zespołu wydaną na Zachodzie. Ostatnie trasy zespołu w 2002 roku to: Izrael, Brazylia, Szwecja, Kuwejt, Austria, Niemcy.
W obecnym składzie, grają niezwykle utalentowani młodzi muzycy, stanowiący absolutną czołówkę w Polsce.

Data
24.04.2015 20:30
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 / Sala Widowiskowa
Bilety
bilet 1-dniowy na dwa koncerty (miejsca numerowane) - 70 zł normalny / 50 zł ulgowy
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/zbigniewnamyslowskiquintetjazzpospolita-9644
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140

Linki