7 Lublin Jazz Festiwal / Mike Stern Band (US)

Z przyjemnością ujawniamy pierwszą gwiazdę tegorocznego 7 Lublin Jazz Festiwalu.

W ramach jedynego koncertu w Polsce, na scenie Centrum Kultury w Lublinie wystąpi Mike Stern Band w rewelacyjnym składzie:

Mike Stern – guitar

Randy Brecker – trumpet

Janek Gwizdala – el. bass

Steve Smith – drums

Mike Stern należy do ścisłej światowej czołówki gitarzystów jazzowych. Debiutował w Blood, Sweat & Tears, potem grał z Billym Cobhamem i Milesem Davisem, by w końcu poświęcić się twórczości solowej.

Od lat 80. prowadzi karierę solową prezentując styl fusion. Gra z takimi muzykami jak: Chick Corea, Herbie Hancock, Dennis Chambers, Billy Cobham, Marcus Miller, David Sanborn, Richard Bona, Bob Franceschini, Dave Weckl, Victor Wooten, Bob Berg, Mino Cinelu. Współpracował z zespołami Steps Ahead, Yellow Jackets, braćmi Brecker. Na koncie ma 15 płyt w roli lidera i wiele nagród m.in: Najlepszy Gitarzysta Jazzowy Roku – Guitar Player, Gibsona – dla najlepszego gitarzysty, nagroda Milesa Davisa, Certified Legend Award, sześciokrotnie nominowany do GRAMMY za swoje albumy.

Słynny gitarzysta urodził się 10 stycznia 1953 (w Bostonie w stanie Massachusetts).
Jego idolami w młodości byli Jimi Hendrix i Eric Clapton. To właśnie im zawdzięcza rockowy pierwiastek, który zawarty jest w jego grze i muzyce. Jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie. Jednym z jego wykładowców był Pat Metheny, który w 1976 roku zarekomendował Sterna do słynnej grupy Blood Sweat and Tears otwierając mu drogę do świata jazzu.

Po krótkiej współpracy z Billym Cobhamem przeniósł się do Nowego Jorku gdzie w 1981 r został zatrudniony do zespołu Milesa Davisa. Podczas trzyletniej współpracy z mistrzem, Mike uczestniczył w nagraniu trzech ważnych płyt „Man with the Horn”, „Star People” i „We want Miles”. Przez kolejne dwa lata koncertował z Jaco Pastoriusem, stworzył formację „World of Mouth”, która szybko zyskała uznanie. Później ponownie przez prawie rok grał z Milesem Davisem. Następne dwa lata był członkiem kwintetu Michaela Breckera.

Na koncercie w Lublinie, Mike Stern zagra wspólnie z innymi świetnymi muzykami:

Steve Smith – absolwent Berklee College of Music, gra na perkusji od 9 roku życia. Czytelnicy „Modern Drummer” uplasowali go na pierwszym miejscu listy „Najlepszych perkusistów” pięć razy pod rząd! Ponadto zajął miejsce na liście „25 najlepszych perkusistów wszechczasów”, a w roku 2002 dodany został do Modern Drummer Hall of Fame. W roku 1989 artysta przewodził Buddy Rich Memorial Scholarship Concert (Buddy Rich – jeden z najlepszych perkusistów wszech czasów. Przez lata to właśnie Rich był inspiracją dla stylu i techniki jego gry na perkusji) zorganizowanym w Nowym Jorku. Zagrał wówczas w duecie z Marvinem „Smittym” Smithem.

W trakcie swojej kariery Steve grywał również z muzykami popowymi – Mariah Carem, Andrea Bocelli, Elisą, Vasco Rossi, Zucchero, Savage Garden, Bryanem Adamsem oraz Zakirem Hussainem i Sandip Burman. Ponadto miał do czynienia z muzykami jazzowymi – Steps Ahead, Wadasa Leo Smith, Tomem Costerem, Ahmadem Jamalem, Davem Liebmanem, Larrym Coyellem, Randym Breckerem, Frankem Gambalem, Stuartem Hammem, Michaelem Zilberem, Stevem Marcusem, Andym Cusco, Kaiem Eckhardtem, Howardem Levym, Jerrym Goldmanem, Billem Evansem oraz wieloma innymi. Ponadto Smith przewodził swoim własnym, jazzowym zespołem Vital Information.

Randy Brecker  – amerykański trębacz jazzowy i flugelhornista. Nagrywał z takimi artystami jak Billy Cobham, Bruce Springsteen, Charles Mingus, Blood, Sweat and Tears, Horace Silver, Frank Zappa, Chris Parker, Jaco Pastorius, Dire Straits i wielu innymi. Grał także na pierwszym albumie Blood, Sweat and Tears – „Child Is Father to the Man”, lecz odszedł z grupy, razem z założycielem Alem Kooperem i trębaczem Jerrym Weissem.Randy Brecker jest starszym bratem saksofonisty jazzowego Michaela Breckera, z którym grał w zespołach Dreams i Brecker Brothers.

W marcu 2011 artysta nagrał wraz z Włodzimierzem Pawlikiem, Pawłem Pańtą, Cezarym Konradem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej płytę Night in Calisia uhonorowaną w 2014 prestiżową Nagrodą Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego.

Janek Gwizdala –  mający swe korzenie w Polsce, lecz urodzony w Londynie, jeden z najbardziej inspirujących i oryginalnych basistów. Koncertował jako lider zespołu, sideman lub dyrektor muzyczny  z najbardziej szanowanymi muzykami w branży. Należą do nich:  Randy Brecker, Hiram Bullock, Mike Stern, John Mayer, Airto Moreira, Chuck Loeb, Peter Erskine, Flora Purim, Pat Metheny, Marcus Miller, Jojo Mayer, Paul Shafer, Wayne Krantz, i Mark Turner. Jako  lider zespołu muzyk wydał pięć albumów,  koncertował po całym świecie, jak i pracował w charakterze wykładowcy  w wiodących na świecie instytucjach edukacyjnych.

Data
19.04.2015 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 / Sala Widowiskowa
Bilety
120 zł bilet z numerowanym miejscem siedzącym / 90 zł wejściówka
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/w-dniu/2015-04-19
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140 oraz na godzinę przed koncertem

Linki