V Lublin Jazz Festiwal / Martin Küchen’s Angles 9 (SWE/NOR)

Zapraszamy na V Lublin Jazz Festiwal.

Pierwszy dzień festiwalu świętujemy razem z grupą Martin Küchen’s Angles 9 !

Wystąpią:

Martin Küchen – alto saxophone, leader

Goran Kajfes– trumpet

Magnus Broo – trumpet

Eirik Hegdal – baritone + soprano saxophone

Mats Äleklint– trombone

Johan Berthling – bass

Alexander Zethson – piano

Mattias Ståhl – vibraphone

Kjell Nordeson/Andreas Werliin– drums

Martin Küchen – szwedzki saksofonista, który ma opinię jednego z najbardziej niezwykłych improwizatorów w Europie, wirtuoza saksofonu, odważnego i bezkompromisowego artysty, który równie dobrze radzi sobie w składach free-jazzowych, jak i w projektach skręcających w stronę ponadgatunkowej awangardy.

W młodości występował jako perkusista i wokalista rockowy, by z czasem skupić swoje zainteresowania na muzyce jazzowej i improwizacji. Grywał na ulicy i w sztokholmskim metrze, ale też przez kilka tygodni podróżował po Afryce, gdzie grał z lokalnymi artystami. Wszystkie te doświadczenia miały wpływ na oryginalny styl gry Küchena. Znany z kilku znakomitych jazzowych zespołów ,pisze też muzykę teatralną i tworzy instalacje dżwiękowe.

W 2007 roku Martin Küchen uformował Angles 6, składający się ze szwedzkich muzyków: Magnus Broo, Mats Äleklint, Mattias Stahl, Johan Berthling i Kjell Nordeson. W tym samym roku zarejestrowali drugi koncert zespołu, w Sztokholmie, który stał się podstawą ich pierwszego albumu: „Every woman is a tree”, wydanym w 2008. Kolejne wydania również dotyczyły muzyki „live” – „na żywo”: Epileptical West (Live in Coimbra) wydany w 2010 roku, oraz „By Way of Deception” (Live in Ljubljana) w 2012 roku. W tym czasie, do zespołu dołączyli Alexander Zethson i Eirik Hegdal, natomiast Goran Kajfes zastąpił Magnusa Broo, zespół urósł do „ośmiokąta” – Angles 8. Na koncertach w Sztokholmie i Hasselt w Belgii, w październiku 2012 Küchen zapytał trębacza Magnus Broo by dołączył do zespołu, tworząc Angles 9, zespół w jego obecnej formie.

Guy Peters, znany recenzent muzyczny, pisał o 9 Angles po ich koncercie w Hasselt:

„To było nie mniej niż triumf. Ekscytująca impreza egzaltacji i koloru, emocjonalny roller coaster, uderzenie w brzuch. Nie dostaniesz tego często w tak kompletny sposób, jak ten. Angles 9 to zespół, który na ten moment, nie może być pobity.”

Muzyka Angles 9 jest wręcz przeznaczona do odbioru na żywo, Küchen nie zapisuje swoich kompozycji, gra lub wyśpiewuje muzykę dla członków zespołu podczas prób. Muzycy muszą uczyć się muzyki na pamięć, dodając do niej coś od siebie, i nadając jej własne zwroty akcji. Wynik jest bardzo żywy, emocjonujący i potężny.

Data
05.12.2013 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Bilety
jednorazowy -35 pln / lub wejściówka na podstawie biletu z innego dnia festiwalu - Ilość wejściówek ograniczona. Karnet na cały festiwal - 160 pln
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/w-dniu/2013-12-05
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140

Linki