I Lublin Jazz Festiwal / Tomasz Stańko Nordic Quintet

Archiwum koncertów z roku 2009-2012 można znaleźć na stronie lublinjazz.blox.pl

Skład: Tomasz Stańko (trąbka), Alexi Tuomarila (fortepian), Jakob Bro (gitara), Anders Christensen (kontrabas), Olavieg Louhivuori (perkusja)

Tomasza Stańko jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli światowego jazzu, magazyn Down Beat okrzykną go 6 trąbką świata, jego albumy wydaje ciesząca się szacunkiem i prestiżowa wytwórnia ECM. Wraz z Kwartetem koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, wszędzie spotykając się z bardzo pozytywnym odbiorem. Współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami świata a jego muzyka została wielokrotnie uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. pierwszą w historii Europejską Nagrodą Jazzową w 2002 roku. W 2005 roku, w corocznej ankiecie krytyków, prestiżowy amerykański magazyn Down Beat okrzyknął Stańko 6 trąbką świata, i uhonorował go jeszcze w pięciu innych kategoriach. Muzyk jest także kuratorem dwóch międzynarodowych festiwali w Polsce: „Podpisano: Stańko” w warszawskiej Fabryce Trzciny i Jesieni Jazzowej w Bielsku Białej.

Tomasz Stańko Nordic Quintet to nowy zespół Tomasza Stańko który założył wraz z młodymi i utalentowanymi skandynawskimi muzykami, aktywnie działających na skandynawskich i europejskich scenach jazzowych. Muzyka, którą tworzy Tomasz Stańko Nordic Quintet łączy brzmienia charakterystyczne dla kompozycji wybitnego polskiego jazzmana z żywiołem tkwiącym w młodych artystach. Na program koncertów kwintetu składają się utwory skomponowane przez Stańko do sztuki Larsa Norena „Terminal 7”, filmu Mariusza Wilczyńskiego „Mistrz i Małgorzata”, oraz zupełnie nowe kompozycje, takie jak utwór „The Dark Eyes of Martha Hirsch”, który powstał jesienią 2008 roku w Nowym Jorku, zainspirowany obrazem Oskara Kokoschki.

Data
18.04.2009 20:00
Miejsce
Sala Nowa Centrum Kultury w Lublinie