I Lublin Jazz Festiwal / RGG Trio

Skład: Przemysław Raminiak (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja)

Z Triem RGG po raz pierwszy spotkałem się dwa lata temu na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Startowali w konkursie dla młodych zespołów, lecz wykazali poziom zupełnie dla młodych zespołów nieadekwatny, po prostu wspaniały. Przedstawiło się nagle trzech ludzi, z których każdy z osobna był instrumentalistą na najwyższym poziomie, w dodatku z dużą dozą indywidualności, a poza tym wszyscy trzej razem – i to była ich największa zaleta – bez przerwy nawiązywali do tego, co właśnie robią partnerzy: słuchali się wzajemnie, wyczuwali, odbierali nawzajem swoje pomysły.

Obrady jury trwały wówczas, o ile pamiętam, trzy minuty, ponieważ nikt nie miał wątpliwości, komu prymat się należy. No a potem RGG Trio pojechało w świat, skąd o ile pamiętam przywiozło jeszcze różnych ładnych parę nagród…
Jan Ptaszyn Wróblewski, materiały zespołu.

Jarosław Merecki: Wasza nowa płyta – a właściwie dwie płyty, bo jest to podwójny album – nosi tytuł „True Story”. Jaka ta historia i dlaczego jest prawdziwa?
RGG: „True Story in two acts” (bo tak brzmi pełny tytuł płyty), jest podyktowana naszym bardziej szerokim niż dotychczas spojrzeniem na cały muzyczny świat i wszystkie inspiracje, jakie nas dotąd zdążyły ogarnąć. Pierwotny zamysł był nieco inny i można powiedzieć rodził się w trudach. Próbowaliśmy podczas naszych przygotowań skompletować odpowiedni programowy repertuar. Dużo czasu spędziliśmy też na rozmowach o tym, jaka jest wizja kolejnego naszego nagrania i jak możemy zwieńczyć to, co od nagrania poprzedniej płyty wydarzyło się w naszym muzycznym życiu. Problem ten jednak został rozwiązany szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Mianowicie, spotykając się któregoś dnia na porannej próbie popatrzyliśmy się na siebie w zadumie i wspólnie stwierdziliśmy, że rezygnujemy z jakichkolwiek „barier” w postaci kompozycji. Z początku sami nie mogliśmy uwierzyć, że tak śmiały pomysł przyszedł nam do głowy, jednak w studiu na żadne obawy już absolutnie nie było miejsca. Finalnie powstało ponad 40 utworów free! Jedynie utwory otwierające i zamykające każdy z dwóch aktów płyty są kompozycjami. Wyrażając się muzyką free, mogliśmy najbardziej szczerze ukazać nasze własne (każdego z nas i całego tria) muzyczne i pozamuzyczne fascynacje.
(Fragment wywiadu, jaki ukaże się w kwietniowym numerze „Jazz Forum”)

RGG Trio do niedawna znane było pod nazwą Raminiak – Garbowski – Gradziuk Trio, zespół został założony przez trójkę absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Historia zespołu zaczęła się w  2001 roku, kiedy to Przemysław Raminiak i Krzysztof Gradziuk (wtedy jeszcze jako studenci studiów zaocznych) poszukiwali kontrabasisty, z którym mogliby wykonać recital licencjacki,a następnie egzamin wstępny na studia dzienne.  Przedstawiono im Macieja Garbowskiego, wówczas studenta II roku studiów dziennych z którym już po pierwszej próbie nawiązali współpracę. Już na pierwszej płycie („Scandinavia”) znalazły się doskonałe utwory, które uzyskały II („Three for Brad”) oraz III („In Him We Trust”) nagrodę na międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 2003 roku. Samo nagranie płyty „Scandinavia” było konsekwencją zwycięstwa na konkursie V edycji Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2003 roku. W tym samym roku RGG zdobyło Nagrodę Publiczności oraz II Nagrodę Jurry na 27. edycji Internacionale Festiwal de Jazz de GETXO w Hiszpanii. Trzecia płyta tria RGG („Unfinished Story – Remembering Kosz” poświęcona została pamięci zmarłego przedwcześnie niewidomego pianisty Mieczysława Kosza, w rankingu Rzeczpospolitej została uznana polskim albumem roku 2007. W 2008 roku ukazał się najnowszy dwupłytowy album RGG, zatytułowany „True Story – In Two Acts”, który jest opartą na faktach muzyczną opowieścią o trójce młodych ludzi, którzy lata temu obrali wspólną drogę muzyczną. „Historia” jest tym bardziej „Prawdziwa”, gdyż opowiedziana została spontanicznym językiem muzyki improwizowanej a na płycie jedynie Prologi otwierające każdy z aktów są kompozycjami, przygotowanymi po to, by wprowadzić słuchacza w świat inspiracji RGG.

Data
18.04.2009 18:00
Miejsce
Sala Nowa Centrum Kultury w Lublinie