Red Snapper

Red Snapper – jeden z najważniejszych na świecie prekursorów instrumentalnego drum’n’bassu, łączący w swej twórczości wiele różnych gatunków, m.in. jazz, rock, hip-hop, blues i muzykę elektroniczną. Został założony w 1993 roku w Londynie. Grupa ogłosiła zawieszenie działalności w 2002 roku, po czym reaktywowała się 16 czerwca 2007 roku. Od początku działalności związani z kultową wytwórnią WARP, do tej pory nagrali 7 albumów studyjnych. W Polsce gościli tylko raz w 2011 roku.

Hyena
Pierwszą rzeczą, która uderza przy odsłuchaniu nowego albumu Red Snapper jest to, jak bardzo podniósł się poziom zespołu. Nie ma powodu, dla którego zespoły nie miałyby się stawać lepsze z czasem, jednak wielu twórców traci apetyt na rozwój i żyłkę kreatywności.

Już sam pomysł jest świetny: inspiracją dla albumu była nagrana niedawno przez zespół ścieżka dźwiękowa do kultowego senegalskiego filmu drogi, „Touki Bouki” – pierwszego niezależnego filmu, ostatnio odnowionego przez Martina Scorcese, który przede wszystkim jest afro-funkową odyseją.

Red Snapper przez rok był w trasie z filmem, grając ścieżkę dźwiękową na żywo dla widzów w całej Europie; tematy filmowe rozstały rozwinięte i rozszerzone tworząc album Hyena. Zespół wszedł do studia na koniec długiego objazdu, w rezultacie tworząc bardzo zwartą, energetyczną produkcję, przypominającą podejście do nagrywania płyt, które funkcjonowało w latach siedemdziesiątych.

Lata 70. ubiegłego wieku są obecne na całej ścieżce dźwiękowej, w piękny sposób łącząc się z nowatorską, futurystyczną muzykalnością, która wyróżnia zespół. Już pierwszy utwór – Card Trick – mocno przywołuje eklektyzm Milesa Davisa. Soczysty bas Aliego Frienda buduje przestrzeń dla wiodących brzmień gitary Davida Ayersa oraz modulowanych dźwięków klawiszy Toma Challengera. Bębny Richa Thaira są wspaniałą mieszanką rytmów blaxploitation i afro beatu. Mimo wszystko, brzmienie jest tak nowoczesne i innowacyjne, jak można oczekiwać od zespołu. Prawdziwą rewolucją było dodanie większej ilości improwizacji klawiszowych w miksie płyty. Dzięki temu zespół uzyskał nową jakość muzykalności – album w całości wypełniają silne pomysły melodyczne.

Wokal Aliego Frienda jest ważnym elementem kilku utworów a jest on wokalistą, który dokładnie wie, jak dobrze wykorzystać swój głos, zawsze przejmujący, nigdy nie przesadzony. W utworze „Traffic” Ali, dla odmiany, szaleje na elektrycznym basie. Rezultat jest piekielnie funkowy.

Hyena to odzwierciedlenie działań zespołu Red Snapper na przestrzeni minionych dwóch dekad. Nie tylko im się udaje, na dodatek sprawiają, że wszystko brzmi łatwo; to musi być wynikiem długiego koncertowania przed nagraniem utworów.

To więcej niż soundtrack…. Hyena jest ponadczasowym albumem inspirowanym Afryką, który ma równie dużo wspólnego z przyszłością, co z przeszłością.

RICH THAIR – perkusja
ALI FRIEND – bas
DAVID AYERS – gitara
TOM CHALLENGER saksofon, instrumenty klawiszowe, klarnet


Data
17.06.2016 21:00
Miejsce
Wirydarz Centrum Kultury
Bilety
przedsprzedaż 40 zł / od 15 czerwca 50 zł
Bilety online
https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2020582/buy/1
Kasa czynna
kasa czynna: pon. - pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem tel.: 81 466 61 40 e-mail: kasa@ck.lublin.pl

Linki