Mostly Other People Do The Killing (USA)

W miesiącu poprzedzającym Lublin Jazz Festiwal zapraszamy na koncert, którego fani jazzu w Lublinie nie mogą przegapić.

Na scenie Centrum Kultury w Lublinie po raz pierwszy wystąpią tzw. „terroryści be-bopu”, czyliJon Irabagon – powszechnie rozchwytywany saksofonista altowy, triumfator najbardziej prestiżowego konkursu jazzowego – Thelonious Monk International Jazz Competition, Kevin Shea – perkusista, którego zdają się interesować wyłącznie przedsięwzięcia wysokiego ryzyka, Ron Stabinsky – niepowtarzalny klawiszowiec i wreszcie Moppa Elliot – kontrabasista, wykładowca, jazzowy mól książkowy i kapelmistrz MOPDtK, czyli Mostly Other People Do the Killing. Zespół łączy w swojej twórczości wpływy jazzu lat 50-tych i 60-tych i obok swoich znanych utworów zagrają utwory z najnowszej płyty „Mauch Chunk”.

Moppa Elliott – kontrabas
Jon Irabagon – saksofon
Ron Stabinsky – fortepian
Kevin Shea – perkusja

„…Co jest takiego wyjątkowego i fascynującego w twórczości nowojorczyków? Czy na przekór utyskiwaniom słuchaczy i krytyków muzycznych wymyślają coś nowego? Muzyka jazzowa rządzi się innymi prawami. I tym, co decyduje w głównej mierze o świetności amerykańskiego kwartetu jest rzadko spotykany muzyczny luz.

Nawet najbardziej złożone solówki nie brzmią w przypadku Mostly Other People Do The Killing jak intelektualne łamigłówki dla jajogłowych. Nie bez kozery o Amerykanach mówi się w kontekście takich określeń jak „cool”, bo rzeczywiście potrafią swobodnie poruszać się w różnych konwencjach, udowadniać nieprawdopodobny kunszt, a zarazem sprawiać wrażenie, jakby i tak grali na pół gwizdka, odpalając przy okazji jednego papierosa od drugiego.

Przynależność do świata muzycznej awangardy jest zatem przełamana piórkową wręcz lekkością, doskonałym wyczuciem i obeznaniem – a to może przypominać chyba tylko jeden zespół: wyparty z powszechnej świadomości The Lounge Lizards… – Piotr Wojdat (dla portalu Screenagers)

Data
13.03.2016 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 / Sala Widowiskowa
Bilety
40 zł normalny / 35 zł ulgowy
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/mostlyotherpeopledothekilling-13223
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140 oraz na godzinę przed koncertem

Linki