John Porter

John Porter – walijski muzyk, kompozytor i autor tekstów zagra jedyny koncert w Lublinie, podczas  którego zaprezentuje najświeższą twórczość oraz materiał, który można usłyszeć na albumie „Honey Trap”.

John Porter urodził się 15 Sierpnia 1950 roku w Walii. W poszukiwaniu życiowej drogi w 1976 roku dociera do Polski, gdzie postanawia osiedlić się na stałe. Początek kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio ‚Mannam – Elektryczny Prysznic’, gdzie grał na gitarze akustycznej. Trzy lata później artysta opuszcza zespół i zakłada swoją własną formację, którą nazywa po prostu Porter Band. W tym samym roku, w ciągu zaledwie 4 dni, grupa nagrywa swój debiutancki krążek, zatytułowany „Helicopters”. Mimo problemów z promocją album został dobrze przyjęty przez fanów, a nawet zyskał miano płyty roku w kategorii rock. Drugim i zarazem ostatnim wydawnictwem ówczesnego Porter Band był zapis jednego z koncertów grupy. Materiał zatytułowany „Mobilization” ukazał się dopiero dwa lata po jego nagraniu. Kolejnym znaczącym, aczkolwiek bardzo krótkim rozdziałem w twórczości Johna był projekt China Disco. Rezultatem współpracy z Winicjuszem Chróstem, Andrzejem Mrowcem, Krzysztofem Ścierańskim i Jose Torresem był niestety tylko jeden album wydany już po rozpadzie zespołu.

Po tym wydarzeniu John wraca do gitary akustycznej i postanawia samodzielnie kontynuować swoją muzyczną drogę. W 1983 roku wydaje płytę „Magic Moments”, pierwszy album unplugged w Polsce. W sumie artysta wydaje jeszcze pięć świetnych akustycznych albumów. Na początku lat ’90 John Porter wraca do elektrycznych brzmień, formuje nowy skład i jako zespół Mirror wydaje krążek „Right Time”. Kolejnym powrotem była reaktywacja Porter Bandu i wydanie „Alexandrii”. Mimo ciepłego przyjęcia i początkowych sukcesów formacja rozpada się, a John Porter zawiesza swoją działalność na rynku muzycznym. W 1990 roku John w wielkim stylu powraca jako Porter Band, ale w zupełnie odnowionym składzie. Muzycy wydali jeden album studyjny „Porter Band ’99”, koncertowe „Electric”, oraz nagrali materiał na nowy krążek zatytułowany „Psychodelikatesy”. Niestety z powodu problemów ze znalezieniem wydawcy zespół rozpadł się, a płyta dopiero dzięki tegorocznej „Antologii” pojawi się na rynku.

Kolejnym etapem artystycznym była współpraca z Anitą Lipnicką. Zarejestrowany w 2002 roku utwór „For you” zaśpiewany wspólnie z Anitą okazał się być kolejnym punktem zwrotnym w karierze Johna. Rok później ukazuje się płyta „Nieprzyzwoite piosenki”, która została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków. Krążek osiągnął status „Złotej płyty”, oraz otrzymał Fryderyka za „Najlepszy album”. Kolejne wydawnictwo „Inside story”, także zostało docenione i tak jak poprzedni krążek zyskał miano „Złotej płyty”. Również w 2005 roku John Porter zostaje odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”s. W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta duetu Lipnicka Porter „Goodbye”, a 2011 John Porter nagrał długo oczekiwaną solową płytę „Back in Town”.

6 października 2014 roku odbyła się premiera „Honey Trap”. Opis płyty „Honey Trap: “HONEY TRAP” jest muzyczną kontynuacją wysoko ocenianego przez krytyków poprzedniego albumu wykonawcy “BACK IN TOWN” – jednocześnie drugim z planowanej trylogii spod znaku mrocznego rocka. Po raz kolejny artysta eksploruje skomplikowane relacje międzyludzkie, nasze ukryte lęki i obsesje przefiltrowane przez jego osobiste doświadczenie – tym razem jednak w zdecydowanie dynamiczniejszej, klasycznie rockowej formie. Muzyczne korzenie Portera mocno osadzone w latach 60-tych i 70-tych aż po jego debiut “Helicopters” są tu wyraźnie obecne. Nic dziwnego, że do realizacji dźwięku John ponownie zaprosił legendę Brytyjskiej sceny muzycznej – Phila Browna, mającego na swym koncie współpracę z takimi artystami jak Talk, Talk, Led Zepplin, Traffic, Bob Marley czy Jimi Hendrix. Dzięki zastosowaniu oldschool’owej technologii oraz rejestracji nagrań w trybie “live” HONEY TRAP ma niezwykle żywe i organiczne brzmienie. Wszystkie wykonania zespołowe zostały uwiecznione na taśmie w Yellow Fish Studios we wschodnim Sussex. Zespół tworzą: Mikey Rowe na keyboardach i pianinie (Oasis, Dave Gilmour, Mick Jaagger/Dave Steward project, Sheryl Crowe, High Flying Birds), Martin Barker na bębnach (Goldfrap, Juliette Greco, Sarah Jane Morris, Ray Davis, Shriekband), Simon Edwards na basie (Talk, Talk, Fairground Attraction, David Gray, Tracy Ullman, Kathryn Williams, Kevin Ayers) oraz na gitarze elektrycznej… Mr. John Porter Artysta prowadzi nas przez ciemne surowe pejzaże półwyśnionych półrealnych opowieści, to przy użyciu dziarskich, motorycznych beatów, to znów przymglonych ballad z bluesowym twistem, ani razu nie sięgając po swego Martina D28, gitarę akustyczną przez lata będącą nieodłącznym znakiem rozpoznawczym muzyka. “Mam swój The Who – Neil Young moment ” – wyznaje Porter. Na płycie słychać, że to nie żarty. Po raz kolejny nas zaskakuje i porusza albumem HONEY TRAP.

Data
19.10.2015 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 / Sala Widowiskowa
Bilety
60 zł
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/john-porter-11972/136519-bilety-na-koncert
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140 oraz na godzinę przed koncertem

Linki