I Lublin Jazz Festiwal / Contemporary Noise Sextet

Archiwum koncertów z roku 2009-2012 można znaleźć na stronie lublinjazz.blox.pl

Skład: Kuba Kapsa (piano, rhodes, syntezator), Bartek Kapsa (perkusja), Wojtek Jachna (trąbka), Tomek Glazik (saksofon tenorowy, barytonowy, syntezator), Kamil Pater (gitara, gitara barytonowa), Patryk Węcławek (kontrabas, gitara basowa)

Zaczynali od rewelacyjnej punkowej formacji Something Like Elvis i zawojowali muzyczny rynek. Po kilku latach zespół się rozpadł, ale bracia Kapsowie (pianista Kuba i perkusista Bartek) założyli Contemporary Noise Quintet i równie wielkim przebojem wdarli się na scenę polskiego jazzu. Krytycy entuzjastycznie przyjęli płytę „Pig Inside The Gentleman”. Muzyka genialnie balansująca na granicy jazzu, jazz-rocka i transu z odrobiną krwistego noise’u spod znaku najostrzejszych japońskich kapel.

Świetną kondycję oraz wciąż niewyczerpaną chyba inwencję młodych muzyków dowodzi ich najnowsze nagranie „Unaffected Thought Flow”. Rozszerzony już do sekstetu zespół (…) zabiera nas w podobne rejony, choć zdecydowanie więcej tu muzycznej przestrzeni, szalonych i totalnych improwizacji oraz jazzowego jazgotu.

Odwołania do najlepszych dokonań elektrycznego Milesa Davisa czy Erika Truffaza są oczywiste, choć dla muzyków Contemporary Noise Sextet to tylko punkt wyjścia. Inspiracja z dawnych lat, która pozostawiła w ich kompozycjach drobny ślad. Wszystko, co poza tym, to spontaniczna improwizacja oraz niezwykle spójne i oryginalne brzmienie wymykające się dalszym porównaniom.
Tomasz Handzik, Od punku do jazgoczącego jazzu,

Formacja znana była niegdyś jako „Contemporary Noise Quintet” została założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących zespół „Something Like Elvis”. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.
Jesienią 2006 ukazała się debiutancka płyta zespołu „Pig Inside The Gentleman”, która zebrała bardzo pozytywne recenzje i została jedną z płyt roku w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Po dwuletniej przerwie zespół wydał dwie kolejne płyty. Pierwsza z nich, „Theater Play Music”, zawiera muzykę do spektaklu Przemysława Wojcieszka „Miłość ci wszystko wybaczy” granego w Teatrze Polonia w Warszawie. Druga płyta która ukazała się tego samego roku – „Unaffected Thought Flow” jest bardziej otwarta, więcej w niej improwizacji a punkowa czy drum’n’bassowa energia miesza się na niej z bardziej klasycznymi brzmieniami jazzu.

Dyskografia:
Jako Contemporary Noise Quintet:
Pig Inside The Gentleman (Electric Eye Records, 2006)

Jako Contemporary Noise Quartet:
Theater Play Music (Electric Eye Records, 2008)

Data
17.04.2009 20:30
Miejsce
Sala Nowa Centrum Kultury w Lublinie