Anthimos / Skowron United

Apostolis Anthimos (Lakis), wybitny gitarzysta greckiego pochodzenia, filar legendarnej grupy SBB, uznawany za jednego z najciekawszych polskich gitarzystów pogranicza jazzu i rocka odwiedzi Lublin ze swoim najnowszym projektem utworzonym wspólnie z Januszem Skowronem. Syntezatorowe faktury tego wyśmienitego pianisty w połączeniu z charakterystycznym, doskonałym stylem gry Anthimosa dają niezwykły efekt. Dzięki otwartej strukturze tria każdy z koncertów jest zupełnie inny i rodzi nowe pomysły. Muzycy zresztą znają się muzycznie od lat – w latach 80. pracowali wspólnie w projektach Tomasza Stańko. Obok dynamicznych utworów z Apostolisem w roli perkusisty w programie znajdują się kompozycje spokojniejsze, oparte o brzmienie gitary i syntezatorów. Ta niecodzienna fuzja jazzu, i rocka tworzy zupełnie nową jakość.

Apostolis Anthimos – gitara, perkusja

Janusz Skowron – klawisze

Maciej Strzelczyk – skrzypce

MUZYCY:

Apostolis Anthimos znany jest przede wszystkim jako gitarzysta SBB. Od wielu lat współpracuje z Tomaszem Stańko (głównie jako perkusista), nagrywał też jako ceniony muzyk sesyjny z wieloma greckimi artystami. W nagraniu jego płytowego debiutu wspomogli go muzycy występujący z Pat Metheny Group i Herbie Hancockiem. Obecnie – obok pracy w SBB – skupia się na swoich solowych projektach: Apostolis Anthimos Trio, Apostolis Anthimos Quartet (z Arildem Andersenem i Tomaszem Szukalskim) oraz Anthimos-Skowron United.

Janusz Skowron naukę gry na fortepianie rozpoczął już w dzieciństwie. Jako pianista jazzowy zadebiutował w Kwintecie Kazimierza Jonkisza. Ten brawurowy debiut pozwolił mu rozpocząć współpracę z grupą String Connection Krzesimira Dębskiego, z którą brał udział w licznych nagraniach radiowych i płytowych, a także w koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Grając w zespole Freelectronic Tomasza Stańki występował na koncertach i festiwalach m.in. w Atenach, Berlinie, Montreux i Tel Awiwie. Grał również z Zbigniewem Jaremką, Zbigniewem Lewandowskim i Zbigniewem Namysłowskim. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. nagroda im. Krzysztofa Komedy czy Sekcji Publicystów PSJ) oraz wielokrotnym zwycięzcą corocznych ankiet Jazz Forum w kategoriach fortepian elektryczny i syntezator.

Data
29.01.2016 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 / Podziemie CK / Poziom -1
Bilety
35 zł normalny / 25 zł ulgowy
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/apostolis-anthimos-trio-13157/147694-bilety-na-koncert
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140 oraz na godzinę przed koncertem

Linki