9. Lublin Jazz Festiwal / Louis Moholo-Moholo „4 Blokes” (ZA/UK)

Elektryzujące występy na żywo Moholo-Moholo nadal wykazują tą samą bezkompromisową kreatywność, która utwierdziła go jako jednego z przełomowych artystów sceny muzycznej ostatniego półwiecza. Louis Moholo- Moholo „4 Blokes” to niezwykły kwartet. Saksofonista Jason Yarde jest już weteranem nie jednego zespołu od ponad dwóch dekad. Jest on jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków swojego pokolenia. Jest także znanym i uznanym kompozytorem (współpracował m.in. z London Symphony Orchestra). John Edwards jest jednym z najbardziej pożądanych basistów na scenie, regularnie pojawia się u boku takich postaci jak: Evan Parker, Peter  Brötzmann i Roscoe Mitchell. Jego kreatywność, niezrównane brzmienie i energia skłoniły środowiska muzyczne do zredefiniowania możliwości wykorzystania instrumentu. Alexander Hawkins jest pianistą, którego własna praca sprawiła, że magazyn Downbeat, opisał go jako artystę, który osiągnął „olśniewający nowy szczyt” w swojej karierze. Obok bogatej kariery jako lider zespołu, występował z takimi muzykami jak Marshall Allen, Mulatu Astatke, Evan Parker, a John Surman, i wielu innych. Koncert Louis Moholo-Moholo „4 Blokes” to zdecydowanie jedno z najbardziej intensywnych muzycznych doświadczeń festiwalu.

Kwartet wydał swój pierwszy album w ramach obchodów 40-lecia wytwórni Ogun. 4 Blokes został opisany jako ” zadziwiający zestaw intensywności” i przedstawia lidera jako „robiącego obecnie najlepszy jazz” (The Guardian).

Louis Moholo – drums
Alexander Hawkins – piano
John Edwards – double bass
Jason Yarde – saxes

Urodzony w Cape Town, Republika Południowej Afryki, w 1940 roku, Louis Moholo-Moholo jest jednym z największych perkusistów naszych czasów. Był członkiem legendarnej Blue Notes (obok Mongezi Feza Dudu Pukwana, Chris McGregor, i Johnny Dyani), jak również Brotherhood of Breath. Jego praca jako lider zespołu uświetniała wiele klasycznych formacji, jak np. Spirits Rejoice i Viva La Black. Występował na całym świecie i na albumach z Who’s Who Steve Lacy, Cecil Taylor, John Tchicai, Marilyn Crispell, Irene Schweizer, Wadada Leo Smith, Keith Tippett, Kenny Wheeler, and Evan Parker.

BILETY

Data
23.04.2017 21:00
Miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Bilety
bilety całodniowe upoważniają do uczestnictwa we wszystkich koncertach wieczoru: 70 zł bilet / miejsca siedzące numerowane
Bilety online
https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2702602/buy/1
Kasa czynna
10.00-19.00 od poniedziałku do piątku oraz na godzinę przed wydarzeniem / tel. 81 4666140

Linki