7 Lublin Jazz Festiwal / (Premiera!) „JazzPo Winobraniu”: Jazzpospolita gra Namysłowskiego

„JazzPo Winobraniu” – nazwa oddaje istotę przedsięwzięcia, którego podejmuje się Jazzpospolita, interpretując muzykę Zbigniewa Namysłowskiego z jednej z najciekawszych płyt w jego dyskografii. „Winobranie” jest albumem wybitnym, do dzisiaj uznawanym za kamień milowy polskiego jazzu i punkt odniesienia dla następnych pokoleń muzyków. Do tej kolejnej już generacji należy Jazzpospolita – kwartet, który z powodzeniem od kliku lat łączy w swojej twórczości różne wątki i inspiracje. Eksperymentalne „Winobranie” i eklektyczna Jazzpospolita – ta fuzja będzie ciekawą propozycją zarówno dla fanów free jazzu i tych poszukujących nowych brzmień w muzyce improwizowanej.

JAZZPOSPOLITA :

Stefan Nowakowski – bas
Wojtek Oleksiak – perkusja
Michał Przerwa-Tetmajer – gitara
Michał Załęski – fortepian, klawisze

Jazzpospolita podchodzi do interpretacji dzieła Zbigniewa Namysłowskiego z pokorą i brawurą jednocześnie. W tej muzyce można usłyszeć charakterystyczne harmonie, nieparzyste, „połamane” metrum rytmiczne i melodie znane z oryginału. Jednak Jazzpospolita nie byłaby sobą, gdyby nie połączyła tego wszystkiego z post-rockowym nerwem i rozmytymi ambientowymi pejzażami.  „Nie chcemy odgrywać Winobrania. Ta muzyka jest dla nas punktem wyjścia do poszukiwań, zależy nam, żeby opowiedzieć tę historię własnym językiem” – tak o przedsięwzięciu mówią sami muzycy.
„Cy to jazz cy nie jazz” – chciałoby się rzec, parafrazując tytuł jednej z późniejszych płyt Zbigniewa Namysłowskiego. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak najważniejsza, bo dobra muzyka broni się sama, a ta najciekawsza powstaje często na skrzyżowaniu tradycji z nowoczesnością.

– Jazzpospolita (marzec 2015)

Data
24.04.2015 19:00
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 / Sala Widowiskowa
Bilety
bilet 1-dniowy na dwa koncerty (miejsca numerowane) - 70 zł normalny / 50 zł ulgowy
Bilety online
https://ekobilet.pl/ck-lublin/zbigniewnamyslowskiquintetjazzpospolita-9644
Kasa czynna
10.00-19.00 od pn. do pt. / tel. 81 4666140 oraz na godzinę przed koncertem

Linki