13. Lublin Jazz Festiwal | Steve Coleman And Five Elements (US)

Steve Coleman, wybitny saksofonista, kompozytor, wizjoner współczesnej muzyki, jeden z twórców ruchu M-Base wystąpi w ramach 13. Lublin Jazz Festiwalu. Jego twórczość i idee miały silny wpływ na współczesne oblicze jazzu. Steve Coleman to piewca rozimprowizowanych afroamerykanów, wielki duchem filozof rytmu i czarnej kultury.

Coleman występował i nagrywał z takimi muzykami jak Sam Rivers, Cecil Taylor, Cassandra Wilson, Ravi Coltrane, Dave Holland, David Murray czy zespół The Roots. Jest jednym z ojców chrzestnych muzyki fusion, mieszał jazz z elementami muzyki afrykańskiej diaspory i starożytną metafizyką. Za cel postawił sobie przekształcenie muzyki w język dźwiękowych symboli. W latach dziewięćdziesiątych Coleman poświęcił się konceptualnym eksperymentom z rytmiką. Komponował utwory, w których poszczególni muzycy grali w różnym metrum tworząc niesymetryczne układy rytmiczne. Muzyka, choć oparta na wyraźnym groovie, miała luźną strukturę melodyczną i harmoniczną.

Za najwyższe osiągnięcie tego okresu uważa się album „The Tao of Mad Phat”. Coleman odrzuca popularną kategoryzację muzyki, w szczególności nie używa pojęcia: jazz. Będąc zwolennikiem bardziej organicznego podejścia do muzyki preferuje określenie: spontaniczna kompozycja. Dla Steve’a muzyka nie jest odrębną dyscypliną od jakiejkolwiek innej działalności stworzonej przez ludzi. Uważa, że jako formę wibracji i energii muzyka może być postrzegana jako holistyczna część całego spektrum wibracji, od mikro do makro. Steve uważa również, że muzyka ma swoje egzoteryczne i ezoteryczne formy i właśnie z tej perspektywy wielu mistrzów muzycznych wyprodukowało swoje dzieło. Five Elements powstało, aby kontynuować tę tradycję, wykorzystując spersonalizowaną formę ekspresji muzycznej. Zespół Steve Coleman and Five Elements działa już od ponad trzech dekad i jest najważniejszą formacją saksofonisty.

Steve Coleman – alto saxophone
Jonathan Finlayson – trumpet
Kokayi – wordsmith
Anthony Tidd – electric bass
Sean Rickman – drums

Data
16.07.2022 20:30
Miejsce
Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie | ul. Peowiaków 12
Bilety
bilet całodzienny: 100 zł normalny / 80 zł ulgowy
bilet Steve Coleman and Five Elements : 70 zł normalny / 60 zł ulgowy
Bilety online
https://www.bilety24.pl/karnety/lublin-jazz-festiwal-karnet-dzienny-16-07-1593
https://www.bilety24.pl/koncert/1214-steve-coleman-and-five-elements-77033?id=406264
Kasa czynna
od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-19.00 oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym

Linki