Aktualności

Marilyn Mazur Quartet na V Lublin Jazz Festiwal !

Ujawniamy kolejną gwiazdę V-tej edycji Lublin Jazz Festiwal. Żywy dowód na to, że jazz to nie tylko domena mężczyzn.

Marilyn Mazur Quartet

Marilyn Mazur (drums /percussion instruments & vocals)

Hans Ulrik (saxophones)

Makiko Hirabayashi (piano)

Klavs Hovman (double bass)

Marilyn Mazur urodziła się w Nowym Jorku, ale od 6 roku życia mieszkała w Danii. Jest afroamerykańskiego i polskiego pochodzenia. Karierę muzyczną rozpoczęła jako tancerka w Creative Dance Theatre w 1971 r. Jako kompozytorka i pianistka założyła swój pierwszy zespół Zirenes w 1973 r.Chociaż była samoukiem w grze na perkusji i instrumentach perkusyjnych, ukończyła także później Duńską Królewską Akademię Muzyczną.

Marilyn Mazur jest jedną z nielicznych kobiet w panteonie sław światowego jazzu. Jest ozdobą festiwali na świecie. Największa sławę i uznanie, przyniosła jej współpraca z tuzami jazzu, przede wszystkim z samym Milesem Daviesem. Była perkusistką w jego grupie w latach 1985, 1988 i 1989. W 1986 r. została perkusistką słynnej orkiestry Gila Evansa Rok później grała w Wayne Shorter Quintet. W 1989 r. rozpoczęła realizowanie swoich projektów Future Song i żeńskiego kwartetu perkusyjnego Percussion Paradise. W 1991 r. rozpoczęła – trwającą do dziś współpracą z Janem Garbarkiem

Niezwykle ekspresyjna artystka mająca w swoim instrumentarium nie tylko tradycyjne instrumenty perkusyjne, ale także instrumenty etniczne oraz specjalnie dla niej skonstruowane. Marylin Mazur jest laureatką wielu międzynarodowych, prestiżowych nagród, między innymi:

– Nagroda Bena Webstera (1983)

– „Down Beat” – Talent zasługujące na szersze uznanie (1989, 1990, 1995, 1997, 1998, 2002)

– Nordic Council’s Music Prize – nominacja – suita „A Story of  Multiplicity”

– Jazzpar Prize (2001)

– Edition Wilhelm Hansens Komponist – Prize (2004)

– Telenor’s International Culture Award (2007)

info: http://www.marilynmazur.com/