Aktualności

Jazz Bez Festiwal 2018

Jazz Bez to dialog poprzez muzykę i wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą. W dniach 13 – 15 grudnia, wzorem poprzednich edycji, czeka nas transgraniczny, jazzowy maraton. Festiwal połączy artystów z obu stron granicy strefy Shengen, pokazując, jak muzyka eliminuje wszelkie granice. W tym roku Festiwal zagości w Lublinie po raz 11, niosąc dużo dobrej, odważnej muzyki i ideę współpracy między państwami. Jazz Bez to kilkadziesiąt różnorodnych koncertów i wydarzeń towarzyszących w różnych państwach, z których część będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć na żywo w Lublinie. Z roku na rok festiwal podnosi poziom artystyczny, zwiększając ilość wydarzeń oraz odbiorców i „wciąga” w swoją ideę kolejne miasta.

13.12 / CZWARTEK

godz. 19:00: Gralak/Świetlicki (PL) / Sala Widowiskowa / 10 zł
godz. 20:30: Dyskusja: „Wolność” / Sala Widowiskowa / wstęp wolny
goście: Antoni „Ziut” Gralak, Jacek „Bielas” Bieleński; prowadzenie: Rafał Chwała

14. 12 / PIĄTEK / bilet całodzienny 25 zł

godz. 19:00: Koty Papieża (PL) / Piwnice Centrum Kultury
godz. 21:00: Niechęć (PL) / Piwnice Centrum Kultury

15.12 / SOBOTA / bilet całodzienny 20 zł

godz. 19:00: Mark Tokar Belveder Quintet (UA) / Sala Widowiskowa
godz. 21:00: Jachna/Mazurkiewicz/Buhl (PL) / Piwnice Centrum Kultury

*bilet obowiązuje na wszystkie koncerty danego dnia festiwalu

13.12 / CZWARTEK

19:00 – Gralak/Świetlicki (PL)
„Trąbka Antoniego narzuca zupełnie inne moje podejście do tekstu. Obydwaj zwierzamy się w tych piosenkach, jesteśmy bliżej słuchaczki i słuchacza. Płyta będzie, albo jej nie będzie, tego jeszcze nie wiadomo. Najlepsza byłaby płyta koncertowa, bo w takich momentach czasami rodzi się magia” – wyznał Marcin Świetlicki w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Marcin Świetlicki – poeta, powieściopisarz, wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Georga Trakla, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, Paszportu Polityki (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej Gdynia. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.
Antoni „Ziut” Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny. Od lat uznawany za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break.

Marcin Świetlicki – wokal     |      Antoni „Ziut” Gralak – trąbka

godz. 20:30: Wolność – dyskusja z udziałem Antoniego „Ziuta” Gralaka i Jacka „Bielasa” Bieleńskiego
prowadzenie: Rafał Chwała

14. 12 / PIĄTEK

godz. 19:00 – Koty Papieża (PL)
To zespół muzyczny, a jednocześnie zjawisko artystyczne skupiające indywidualistów. Elementem zespalającym ten szalony byt jest sam Jacek Bieleński i jego ponadczasowe piosenki. W skład Kotów wchodzą artyści tacy, jak Piotr Łyszkiewicz (charakterystyczna, niepokorna postać); Piotr Gwadera (znakomity perkusista z punkową duszą, swingową ręką i cudownym charakterem); Marcin Zabrocki (buntownik z wyboru, postać niesamowicie barwna i pozytywna); Karol „Kolor’ Gadzało (kontrabasista z anarchistycznym podejściem do instrumentu, zbuntowaną wizją świata i zasad muzyki) i Jacek Bieleński (kompozytor, lider wielu projektów muzycznych, teatralnych czy filmowych). Koty Papieża to zespół – legenda, stworzony przez indywidualności w każdym calu.

Piotr Łyszkiewicz –saksofon   |   Marcin Zabrocki – różne instrumenty   |    Piotr Gwadera – perkusja   |    Karol „Kolor” Gadzało – kontrabas    |   Jacek Bieleński – wokal, gitara

godz. 21:00 – Niechęć (PL)
Muzyka Niechęci to jazzowa improwizacja i syntezatorowe brzmienia, które swobodnie przeplatają się z wpływami rocka progresywnego oraz muzyki filmowej. W ich kompozycjach snuje się niezwykle osobista opowieść: mroczna choć nastrojowa; agresywna, acz pełna elegancji. Mają na koncie dwa albumy: ,,Śmierć w miękkim futerku” (2012) oraz ,,Niechęć” (2016), które wielokrotnie prezentowano na antenie radiowej Trójki. Szczególnym wyróżnieniem były występy antenowe z publicznością w studiu im. Agnieszki Osieckiej oraz tytuł Nadziei Roku w audycji Offensywa. Pełne uznania recenzje ukazały się między innymi w Gazecie Wyborczej, Polityce czy Gazecie Magnetofonowej, a także na zagranicznych portalach All About Jazz oraz The Quietus. Na koncercie w Lublinie zespół będzie promował kolejną, tym razem koncertową płytę.

Michał Kaczorek – perkusja  |  Maciek Szczepański – gitara basowa  |  Michał Załęski – instrumenty klawiszowe Rafał Błaszczak – gitara  |  Maciek Zwierzchowski – instrumenty klawiszowe, saksofon

15.12 / SOBOTA

godz. 19:00 – Mark Tokar Belveder Quintet (UA)
Mark Tokar – wszechstronny kontrabasista w świecie jazzu, mistrz i kwintesencja nie tylko ukraińskiego freejazzu. Twórca i lider międzynarodowych projektów Leo’m’art i Mark Tokar Quintet. Uczestnik projektów „Resonance” Kena Vandermarka, „Five Spot” oraz trio Vandermark/Tokar/Kugel. W projekcie Belveder Quintet zespół wziął na warsztat kompozycje żyjącej jazzowej legendy – Wayne’a Shortera, amerykańskiego saksofonisty znanego ze składów stworzonych z Milesem Davisem, Ronem Carterem czy Brainem Blade’m. Shorter znany jest ze swojego oryginalnego, duchowego podejścia do komponowania i muzyki. Jego oryginalna fraza, falowanie emocji, zwroty akcji, nieciągła narracja, brak tematu przewodniego, stabilnej harmonii i rytmu przyprawiają o zawrót głowy. Charakterystyczna cecha Quintetu to jego jednorazowy, niepowtarzalny charakter.

Jaroslaw Kazmirczuk – trąbka   |   Anrzej Dulysz – saksofon tenorowy   |   Taras Kuszniruk – gitara  |  Mark Tokar – wokal, kontrabas  |  Leonid Petkun – perkusja

godz. 21:00 – Jachna/Mazurkiewicz/Buhl (PL)
Po dobrze przyjętym albumie „Dźwięki Ukryte” trio postanowiło nagrać kolejny. Album „God’s Body” zarejestrowano w czerwcu 2017 roku w łódzkiej Fabryce Sztuki. Czas, jaki minął od nagrania i wydania pierwszego albumu upłynął zespołowi na koncertach w całym kraju, co wpłynęło na większe interakcje muzyczne tria. Podczas nagrywania nowego albumu, jak zwykle kluczowe było miejsce. Fabryka Sztuki, pełna zróżnicowanych akustycznie pomieszczeń, okazała się odpowiednią do tego celu przestrzenią. Akustyka stała się dla muzyków silnym źródłem inspiracji podczas sesji, w efekcie czego powstała muzyka jest jeszcze bardziej poszukująca i „zatopiona” niż ta z „Dźwięków Ukrytych”. „Spotkanie trzech, tak ważnych na dzisiejszej scenie polskiej muzyki improwizowanej postaci, zaowocowało muzyką tajemniczą i nietuzinkową, w której zasłuchanie się wyzwala wyjątkowe emocje.” (Robert Ratajczak, LongPlay). Za stronę graficzną „God’s Body” odpowiada Jarek Koziara, twórca plastycznego oblicza Voo Voo, WOŚP oraz wielu innych wyjątkowych przedsięwzięć artystycznych.

Wojciech Jachna – trąbka, fx   |  Jacek Mazurkiewicz – kontrabas, elektronika   |   Jacek Buhl – perkusja

BILETY:

Dostępne w KASIE CK oraz na  stronie CK.LUBLIN.PL https://bilety.ck.lublin.pl/MSI/mvc/pl