Aktualności

8. Lublin Jazz Festiwal

8. Lublin Jazz Festiwal odbędzie się 17-24 kwietnia 2016 r. Pełny Festiwalu można znaleźć w zakładce Festiwal>Program, natomiast informacje o cenach i zakupie biletów w zakładce Festiwal>Bilety jak i w opisie poszczególnych wydarzeń, które wymienione są w formie Kalendarium na stronie głównej lublinjazz.pl

Lublin Jazz Festiwal jest imprezą cykliczną, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez muzycznych w Polsce i w Europie. Organizatorom od początku towarzyszyła idea prezentowania różnych twarzy współczesnej muzyki synkopowanej. Stąd pomysł, aby obok gwiazd i muzyków już uznanych (w tym roku: Manu Katché, Marcus Strickland), występowali artyści dopiero rozpoczynający karierę (Derek Brown, Shalosh, Namby Pamby Boy). Ten sam pomysł także stoi za postawieniem na wielogatunkowość i zróżnicowanie brzmieniowe prezentowanego materiału. Tym razem na Festiwalu wystąpią zarówno wykonawcy osadzeni w tradycji grania akustycznego (Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet, Oleś Brothers & Antoni „Ziut” Gralak), jak i wykorzystujący brzmienia elektroniczne (Jimi Tenor & Kabu Kabu, Automatik). Propozycja artystów bliskich głównego nurtu jazzu (kwartet Marcus Strickland’s Twi-Life) zostanie dopełniona o projekt weteranów sceny free improv (trio Brötzmann – Swell – Nilssen-Love, Chicago Underground Duo).

Zgodnie z coraz wyraźniej objawiającą się w świecie tendencją do rewitalizacji starych nagrań i przedstawiania ich w nowych opracowaniach, podczas festiwalu zaprezentowany zostanie premierowy materiał z płyty Michała Urbaniaka „Constellation: In Concert” z roku 1973. Krążek należy do kanonicznej serii Polish Jazz i stanowi kamień milowy polskiej muzyki improwizowanej. Przedstawienia swojej wizji muzyki z tego albumu podjął się zespół, który przyjął nazwę NEW CONSTELLATION, w składzie: Adam Bałdych i Piotr Orzechowski, którym towarzyszyć będą: Alan Wykpisz, Paweł Dobrowolski, Mateusz Śliwa i Marek Kądziela. Gościnnie wystąpi lider oryginalnego Constellation – Michał Urbaniak!

Tego rodzaju inicjatywa stała się już tradycją lubelskiej imprezy. W ubiegłym roku publiczność mogła wysłuchać odświeżoną przez zespół Jazzpospolita wersję „Winobrania” Zbigniewa Namysłowskiego, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją samego kompozytora i słuchaczy.

W nurcie sięgania do rodzimej tradycji jazzowej mieści się także projekt „Jeszcze Komeda”, który został przygotowany przez formację Made In Jazz UMCS. W jej skład wchodzą studenci Wydziału Artystycznego UMCS, pod kierownictwem Mariusza Bogdanowicza.

Cykl „Jazz w mieście” poszerza przestrzeń, w której słychać muzykę. Lublin Jazz Festiwal integruje bowiem różne wymiary przestrzeni miejskiej, poprzez wychodzenie z koncertami poza ściany Centrum Kultury, w którym usytuowana jest scena główna imprezy. Muzycy zaproszeni zostali do prezentowania swoich projektów zarówno w sakralnej przestrzeni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl), jak i w świeckich murach lubelskich kawiarni, klubów i teatrów (Shalosh, Derek Brown, Ksawery Wójcicki).

Program ósmej edycji naszego festiwalu dopełnia spotkanie z Tomaszem Lachem, redaktorem i autorem książek poświęconych postaci Krzysztofa Komedy (prowadzenie Rafał Księżyk) oraz wystawa fotografii Macieja Nowaka: „Jazz w Wielkim Mieście. Fotografując Nowy Jork”.

tekst – Maciej Nowak

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy i życzymy wszystkim niepowtarzalnych wrażeń!